Dzieło sztuki jest jak eksperyment fizyczny

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2015 17:00
– To takie ustawienie pewnej aparatury, by sprowadzić na ziemię szczególną rzecz – mówił Piotr Bosacki, autor prac pokazanych na wystawie "Sprawa jest w załatwianiu".
Audio
  • Piotr Bosacki i Stach Szabłowski opowiadają o wystawie "Sprawa jest w załatwianiu" w warszawskim CSW (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Piotr Bosacki, Aceton, 2014, animacja poklatkowa z cyklu Die Kunst der Animation, 00:45 min.
Piotr Bosacki, "Aceton", 2014, animacja poklatkowa z cyklu "Die Kunst der Animation", 00:45 min. Foto: materiały promocyjne CSW

W Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie możemy usłyszeć zgrzyty, chrzęsty, szumy i bzyczenie, zobaczyć m.in. wynalezione przez artystę aparaty muzyczne oraz machiny do produkcji obrazów i dźwięków. Te eksponaty to wyraz oryginalnego podejścia Piotra Bosackiego do zjawiska dzieła sztuki.

– Jest ono podobne do eksperymentu fizycznego – stwierdził, tłumacząc tę analogię na przykładzie wytwarzania za pomocą prądu elektrycznego piorunów w bańce z próżnią. Jego zdaniem takie doświadczenie jest tym samym, co... wywoływanie duchów.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Prowadzi: Aleksandra Łapkiewicz

Goście: Piotr Bosacki (artysta wizualny, kompozytor), Stach Szabłowski (kurator wystawy "Sprawa jest w załatwianiu")

Data emisji: 13.05.2015

Godzina emisji: 15.00

mc/bch

Czytaj także

Historia Królikarni: krwawe polowania i dekret Bieruta

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 14:00
- Nasze pięćdziesięciolecie wykorzystujemy do uważnego przyjrzenia się niejednoznacznej historii. A zaczęło się od grzechu założycielskiego... - mówiła kuratorka Królikarni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Wilanowie bakterie jedzą kolory

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 17:00
– Dowiadujemy się czegoś o świecie, który jest niewidoczny gołym okiem – mówiła dr Agnieszka Laudy o badaniach mikrobiologicznych w Muzeum Pałacu w Wilanowie.
rozwiń zwiń