Lou Harrison. 100. rocznica urodzin amerykańskiego outsidera

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2017 14:30
Lou Harrison urodził się 14 maja 1917 roku. Do historii przeszedł przede wszystkim jako piewca muzycznej wielokulturowości i twórca kompozycji znoszących wszelkie kulturowe bariery.
Audio
  • Lou Harrison. 100. rocznica urodzin amerykańskiego outsidera (Duża czarna/Dwójka)
Gamelan
GamelanFoto: Feureau/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Jeden z największych amerykańskich outsiderów drugiej połowy XX wieku komponował dzieła na zespoły perkusyjne, instrumenty azjatyckie i jawajski oraz sundajski gamelan. Uczeń Henry'ego Cowella, zafascynowany działalnością Harry'ego Partcha poświęcił wiele czasu na studia nad strojem naturalnym oraz systemami dźwiękowymi kultur pozaeuropejskich. Wraz ze swoim partnerem Williamem Colvigiem konstruował nowe instrumenty w tym m.in. amerykański gamelan. Pisał utwory dla takich artystów jak Keith Jarrett, John Duykers i Kronos Quartet.

Z okazji przypadającej 100. rocznicy urodzin Lou Harrisona sięgnęliśmy po czarne płyty z nagraniami jego muzyki. W programie m.in. utwory na instrumenty europejskie, afrykańskie i azjatyckie, w tym gamelan z Indonezji.

Do muzyki Lou Harrisona powrócimy również w poniedziałkowym (15.05) "Nokturnie".

***

Tytuł audycji: Duża czarna

Prowadzą: Przemek Psikuta i Krzysztof Dziuba

Data emisji: 13.05.2017

Godzina emisji: 13.00

jp/mc

Czytaj także

Mika Vainio. Żegnamy eksperymentatora

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 17:38
Bohaterem "Nokturnu" był zmarły nagle - 13 kwietnia tego roku - fiński kompozytor, didżej, twórca muzyki elektronicznej i eksperymentalnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komposisi baru – nowe kompozycje z Indonezji

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 12:05
W "Nokturnie" czekało nas kolejne spotkanie z muzyką współczesną z Indonezji. Powrócimy do muzyki kompozytorów związanych z takimi ośrodkami jak Yogyakarta, Surakarta i Denpasar (Bali).
rozwiń zwiń