DCz #620. Richard Stoltzman w 80. urodziny

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2022 15:30
- Jest to emblematyczna postać dla klarnetu XX i XXI wieku poprzez swoją uniwersalność i niezwykłą charyzmę - mówił w "Dużej czarnej" o Richardzie Stoltzmanie Marcin Zgliński. Bohaterem audycji był amerykański wirtuoz klarnetu, który w lipcu tego roku kończy 80 lat. 
Audio
  • #620. Richard Stoltzman w 80. urodziny (Duża czarna/Dwójka)
Richard Stoltzman
Richard StoltzmanFoto: Lisa Marie Mazzucco

Magnetyczny wirtuoz

Wirtuozeria, muzykalność i osobisty magnetyzm Richarda Stoltzmana uczyniły go jednym z najbardziej rozchwytywanych współczesnych artystów koncertowych. Jako solista występował z ponad setką orkiestr. To także wykonawca muzyki kameralnej, innowacyjny artysta jazzowy i dwukrotny zdobywca nagrody Grammy.

Jan Jakub Bokun i muzyka Piazzolli na klarnet >>>>


Stoltzman wymyka się kategoryzacji, olśniewając zarówno krytyków, jak i publiczność wielu gatunków muzycznych. - Nasz bohater w sposób niezwykle naturalny, swobodny i mądry potrafił sięgać i po Mozarta, i po muzykę jazzową, i po muzykę nową, która powstawała specjalnie z myślą o nim - opowiadał Przemek Psikuta.

Stoltzman ukończył studia na Uniwersytecie Stanowym Ohio z podwójną specjalizacją w muzyce i matematyce. Już jako nastolatek zdobył bogate doświadczenie w muzyce kameralnej.

Tashi - wyrosłe z kontestacji

Następnie został członkiem-założycielem znanego zespołu Tashi, który zadebiutował w 1973 roku. - To jest zespół, którego właściwie wszystkie płyty bardzo nam odpowiadają - podkreślił Marcin Zgliński. - Zarówno od strony dźwiękowej, jak i koncepcyjnej. To jest, można powiedzieć, kwiat lat 70., końca 60. sięgający korzeniami tej epoki poszukiwań.

Czytaj także:

Richard Stoltzman mieszka w Massachusetts i jest zapalonym fanem baseballu - drużyny Boston Red Sox. Jest także cukiernikiem, a uczył się w szkole Cordon Bleu.


Posłuchaj
117:56 2022_07_09 13_00_21_PR2_Duza_czarna.mp3 #620. Richard Stoltzman w 80. urodziny (Duża czarna/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Duża czarna (#620)

Prowadził: Przemysław Psikuta

Gość: Marcin Zgliński

Data emisji: 9.07.2022

Godzina emisji: 13.00

Czytaj także

Piętnastka. Duet Kurek i Zemler w "Miejscówce z Dwójką" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2022 19:30
Piętnastka została zainicjowana przez Piotra Kurka jako solowy projekt, którego debiutancki album "Dalia" wydany został w nowatorskiej wytwórni Sangoplasmo prowadzonej przez Lutto Lento. Wkrótce do koncertów Piętnastki dołączył Hubert Zemler. Jako duet Piętnastka koncertowała w Europie i Stanach Zjednoczonych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sonata". Grzegorz Płonka wyrwany z ciszy

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2022 12:18
- To nie jest tylko historia Grześka, to też historia jego rodziców. Węzeł gordyjski emocji, niemocy, nadziei – to wszystko próbowaliśmy przemycić w scenariuszu, nie dusząc samej klarowności historii - mówił w "Poranku Dwójki" reżyser Bartek Blaschke. Na ekrany kin wchodzi właśnie (4.03) film "Sonata" o Grzegorzu Płonce - utalentowanym muzycznie chłopaku, który przez kilkanaście lat pozostawał w świecie ciszy.
rozwiń zwiń