Paweł Szamburski: człowiek jest zdolny do piękna, ale i do zła [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2022 13:00
- Niezależnie od tego, co gram, to zawsze zależy mi na ekspozycji dźwięku i pojedynczego gestu. Staram się opowiadać muzyką generalnie o miejscu człowieka w kulturze. Dużo podróżowałem po świecie, graliśmy na żywo muzykę do wczesnych filmów Romana Polańskiego, byliśmy w wielu miejscach - mówił na antenie Dwójki Paweł Szamburski.

Oglądaj wideo:


(YouTube Program 2 PR)

  • Klarnecista, kompozytor i improwizator, lider Bastarda Trio. Jednym słowem - człowiek renesansu. 
  • Gościem tego wydania audycji "Mazurek słucha" był Paweł Szamburski.

Bądźmy dla siebie dobrzy

Paweł Szamburski zaangażował się w pomoc dla uchodźców z Ukrainy. - Staram się pomagać w miarę swoich możliwości. Moi znajomi całymi nocami wspierają tych ludzi, to są ruchy oddolne, to jest bardzo pokrzepiające. W najgorszych scenariuszach nie przypuszczałem, że to przyjmie takie rozmiary, już 2 miliony ludzi musiało uciekać ze swojego kraju - podkreślił.

Dodał, że równocześnie utożsamiamy się z Ukraińcami kulturowo. - Skupmy się na tym, co dobre, bo wokół dzieje się tyle zła. Bądźmy dla siebie dobrzy - zaapelował.

Oczarowany klarnetem samouk

Z wykształcenia Paweł Szamburski jest etnografem, choć z niepełnym wyższym wykształceniem. - Mam w sobie dużo energii. Jestem samoukiem, na studia poszedłem, aby czytać dobre książki, stąd też studia na muzykologii, również nieukończone. Grać zacząłem późno, bo w wieku 19 lat. Na swej drodze spotykałem mistrzów, uczyłem się od nich, chciałem grać na klarnecie, ten instrument mnie oczarował. Najpierw muzyki po prostu słuchałem z kaset, a miałem ich 600 - mówił gość Roberta Mazurka.


Posłuchaj
59:00 2022_03_12 12_00_18_PR2_Mazurek_slucha.mp3 Paweł Szamburski: człowiek jest zdolny do piękna, ale i do zła (Mazurek słucha/Dwójka)

 

Wolność w muzyce sprzed wieków

Artysta mówił również o wykonywaniu muzyki dawnej. - Ta muzyka pojawiła się w moim życiu nie tak dawno. Jest cała szkoła jej wykonywania, ja jestem amatorem, miłośnikiem, potrafię dobrze grać swoją muzykę. Posiłkujemy się średniowiecznym tekstem muzycznym, wtedy to było wręcz jamowanie wokół tej muzyki, notacje nie są precyzyjne, jest dużo miejsca na wolność podczas jej wykonywania - powiedział Paweł Szamburski.

Czytaj też:

***

Tytuł audycji: Mazurek słucha

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: Paweł Szamburski (klarnecista, kompozytor i improwizator, lider Bastarda Trio)

Data emisji: 12.03.2022

Godzina emisji: 12.00

mo

Czytaj także

Joanna Wnuk-Nazarowa: Ukraina jest jak siostra [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2022 13:00
- Mamy niewesołe dni. Wspieramy Ukraińców, mają prawo do samostanowienia, do własnej tożsamości, my także o to tyle lat walczyliśmy. Ukraina jest jak siostra, z którą można się nawet pobić o spadek albo pokłócić o to, kto był ważniejszy - mówiła na antenie Dwójki Joanna Wnuk-Nazarowa, kompozytorka opery "Wanda", była minister kultury i sztuki, była dyrektor naczelna i artystyczna Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Sztaba: muzyka jest jedna [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2022 14:00
- Dzielenie muzyki na gatunki to coś, przed czym zawsze przestrzegam. Uważam, że to kompletna bzdura i marnowanie czasu. Tak jak prof. Bartoszewski mówił o narzekaniu, że to jest kompletnie bezproduktywnie spędzony czas. Po co się zastanawiać, czy coś jest jazzem czy bluesem? Istotą jest to, co jest w tej muzyce i jak działa na publiczność - mówił w Dwójce Adam Sztaba, kompozytor, aranżer, dyrygent i producent muzyczny. 
rozwiń zwiń