REKLAMA

Louis Sclavis tuż przed koncertem: masz tylko jedno zadanie - grać muzykę

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2022 18:00
- Gdy improwizujesz, nie możesz być ani chwilę za, ani chwilę przed. Musisz być obecny dokładnie w teraźniejszości - mówił w Dwójce muzyk jazzowy Louis Sclavis.
Louis Sclavis
Louis SclavisFoto: Alessandro Bosio/Zuma Press/Forum
  • Francuski muzyk jazzowy Louis Sclavis, Maciej Obara i Dominik Wania stworzyli koncertowe trio
  • Tuż przed koncertem w Polskim Radiu artysta mówił m.in. o tym, jak trudną i wymagającą skupienia sztuką jest improwizacja

Jeden z najważniejszych francuskich jazzmanów dołączył do Macieja Obary i Dominika Wani. Występu tego tria mogliśmy słuchać w audycji Jazz.PL.

Maciej Obara i jego siedem kompozycji

Tuż przed koncertem Louis Sclavis był gościem audycji "O wszystkim z kulturą". Wcześniej muzycy spotkali się tylko raz - kilka miesięcy temu wystąpili wspólnie na festiwalu Jazztopad we Wrocławiu.

- Chciałbym zacząć od wyrażenia wdzięczności dla pana Obary - mówił artysta. - Wykonał olbrzymią pracę nad stworzeniem tych kompozycji. Napisał siedem utworów specjalnie dla naszego nowego zespołu. Wielką zaletą takiego działania jest to, że wszystkie te kompozycje są wewnętrznie spójne. Nie mamy do czynienia z przypadkowym kolażem.

Karkonoski jazz

Dla Macieja Obary inspiracją do stworzenia kompozycji były Karkonosze - góry, w których się wychowywał. Louis Sclavis twierdzi, że nie jest to jednak muzyczna pocztówka z południa Polski.

- Maciej unikał ilustracyjności. Chodziło mu raczej o pokazanie uczuć, które towarzyszyły mu w tamtych miejscach. Nie widzę zatem gór, gdy gram tę muzykę - zaznaczył.

Mówił też o tym, jak wiele koncentracji wymaga improwizacja, która - wbrew powszechnemu przekonaniu - ma niewiele wspólnego ze spontanicznością.

- Koncert, a w szczególności koncert muzyki improwizowanej, wymaga od Ciebie pełnego skupienia. Odkładasz wtedy emocje na bok. Nie ma znaczenia, czy masz lepszy, czy gorszy dzień. Publiczność wszystko wyczuwa. Masz tylko jedno zadanie – grać muzykę - przekonywał jazzman. - Gdy improwizujesz, nie możesz być ani chwilę za, ani chwilę przed. Musisz być obecny dokładnie w teraźniejszości - dodał.

Posłuchaj
27:32 2022_03_11 17_32_35_PR2_O_Wszystkim_z_kultura.mp3 Louis Sclavis w wywiadzie tuż przed koncertem z cyklu "Jazz.PL" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Louis Sclavis - muzyk myślący

Louis Sclavis to ikona jazzowego klarnetu basowego i jeden z najważniejszych reprezentantów europejskiego jazzu. Wśród artystów, z którymi współpracował Francuz, znajdują się zarówno czołowi przedstawiciele jego rodzimego środowiska (m.in. Henri Texier, Dominique Pifarély i Vincent Courtois), jak i kluczowi artyści światowej sceny freejazzowej (Evan Parker, Cecil Taylor czy Peter Brötzmann).

Klarnecista jest autorem muzyki do filmów i spektakli teatralnych. Jego kompozycje posłużyły wielu artystom innych dziedzin sztuki, jako głębokie i przejmujące środki wyrazu. Niezwykle ciekawym projektem, do którego Sclavis napisał muzykę, był inspirowany sztukami pięknymi, niemy francuski film "Dans la nuit".

Doskonały improwizator, muzyk "myślący". Współtwórca sukcesów filmowych i teatralnych. Inspiracja dla performerów. Minimalista. Zdobywca rozlicznych europejskich nagród jazzowych, artysta, który zachwyca, przekracza stereotypowe myślenie o instrumencie.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Andrzej Zieliński

Gość: Louis Sclavis (muzyk jazzowy)

Data emisji: 11.03.2022

Godzina emisji: 17.30

mg

Czytaj także

Zbigniew Namysłowski - pożegnanie

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2022 18:24
Audycja z cyklu "Kalambury z partytury" była osobistym pożegnaniem ze Zbigniewem Namysłowskim, w którego zespole Krzysztof Herdzin spędził prawie 6 lat. Legendarny jazzman zmarł 7 lutego w wieku 82 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jazz.PL". Nowy cykl płyt Agencji Muzycznej Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2022 10:00
Pierwszy album z cyklu to zapis występu formacji Jazz Forum Talents w ramach cotygodniowych, piątkowych jazzowych koncertów w Programie Drugim Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Europa 67/21". Sławek Jaskułke i jego kontrolowany eksperyment jazzowy

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2022 19:20
- Uważam dobór artystów za środek kompozytorski. Trzeba pamiętać, że w muzyce jazzowej wystarczy zmienić muzyka improwizującego i mamy inny projekt - mówił w Dwójce Sławek Jaskułke. Kompozytor i pianista opowiadał o najnowszej płycie "Europa 67/21".
rozwiń zwiń