"Magik" przekracza mroczną granicę Berlina

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 18:10
Splątane losy bohaterów, sensacyjna intryga i Berlin w okresie świetności. O "Magiku", swojej nowej powieści, mówiła w audycji "Świat młodych" Magdalena Parys.
Audio
  • "Magik" przekracza mroczną granicę Berlina (Świat młodych/Dwójka)
Fragment okładki powieści Magik Magdaleny Parys. Czy autorka zdradza mroczną prawdę o zjednoczonych Niemcach?
Fragment okładki powieści "Magik" Magdaleny Parys. Czy autorka zdradza mroczną prawdę o zjednoczonych Niemcach?Foto: materiały promocyjne

"Magik" to powieść obyczajowa z wątkiem sensacyjnym, historia ucieczek z komunistycznego "raju", zabójstw na granicy, znikających akt Stasi i tajemnic z przeszłości, które mogą zburzyć spokój nowych niemieckich elit polityczno-gospodarczych.

Akcja powieści toczy się w Berlinie. Na kanwie wydarzeń z lat 80. Magdalena Parys utkała historię w wieloma wątkami, z których część działa się naprawdę. Pisarka po raz pierwszy pojawiła się w Berlinie w wieku 13 lat. Gość Dwójki mówiła, że wówczas stolica Niemiec była zamkniętym miejscem, swego rodzaju klatką, miastem pełnym kontrastów.

- Miałam wrażenie, że ludzie ze wschodniej strony byli pozbawieni prawa głosu. Byli to cisi ludzie za mgłą, ludzie-cienie. Zachodnia część była natomiast wesoła, rozkrzyczana, punkowa, awangardowa - tłumaczyła pisarka.

Gość Dwójki podkreśliła, że z jednej strony bała się wschodniej części Berlina, a z drugiej była ona bardzo fascynująca i inspirująca. - Strach pojawiał się już przy przekroczeniu granicy. Strach przed celnikiem, przed jego mundurem, wyrazem twarzy. Przed kimś, kto jest panem sytuacji - opisywała Magdalena Parys.

***

Nazwa audycji: Świat młodych

Prowadziła: Katarzyna Nowak

Gość: Magdalena Parys

Data emisji: 19.12.2014

Godzina emisji: 17.30

mr/jp

Czytaj także

"Źli Niemcy". Historia XX-wiecznych Niemiec zapisana w życiorysach

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2014 19:09
W audycji "Świat młodych" rozmawialiśmy Bartoszem Wieleńskim o jego książce "Źli Niemcy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Angole" - jak Polacy najechali Wielką Brytanię

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2015 19:00
Polscy "kolonizatorzy" wybrali najbardziej odległy kulturowo i emocjonalnie kraj, jaki mogli sobie wyobrazić. Opowiadają o tym "Angole" Ewy Winnickiej.
rozwiń zwiń