Sceniczny żart Vaclava Havla i Pavla Kohouta

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2016 12:24
Audycję "Świat na scenie" poświęcimy pełnej przewrotnego humoru sztuce "Rr" autorstwa dwóch wybitnych czeskich dramaturgów.
Vaclav Havel. Zdjęcie z 2006 r.
Vaclav Havel. Zdjęcie z 2006 r.Foto: Jiří Jiroutek/wikimedia/CC BY-SA 3.0

Premiera "Rr" odbyła się wobec grona najbliższych przyjaciół w małym domku letniskowym Vaclava Havla. W dwuosobowym spektaklu wystąpili sami autorzy. Tekst pochodzi z 1974 roku. Było to w czasach, kiedy czescy twórcy stali się dysydentami. 

Obdarzony dużym poczuciem humoru Vaclav Havel tematem sztuki uczynił własną wadę wymowy - mocne, grasejowane "r". W utworze do światowej sławy foniatry przychodzi zdesperowany pacjent, któremu na drodze do kariery aktorskiej stoi owo "Rr". Sztuka ta jest także dowodem siły aktorstwa, bowiem Kohout, który mówił prawidłowo, zagrał pacjenta, Havel zaś lekarza.

W Dwójce o "Rr" porozmawiamy z krytykiem teatralnym Januszem Majcherkiem, a także posłuchamy wybranych fragmentów sztuki, która w przekładzie Elżbiety Zimnej ukazała się w lutowym numerze "Dialogu". Wystąpią Zbigniew Suszyński i Krzysztof Tyniec.

***

Na audycję "Świat na scenie – czyli o dramaturgii współczesnej" zapraszamy w piątek (1.04) w godz. 21.30-22.00. Program poprowadzi Iwona Malinowska

mc/bch

Czytaj także

Krystyna Feldman. Pasażerka autobusu nr 74

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2016 21:00
- Ona wrosła tak w Poznań, że można ją uznać za poznańską kresowiankę - mówiła o Krystynie Feldman jedna z bohaterek reportażu poświęconego nieżyjącej już, wybitnej aktorce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leszek Długosz. Artysta piwniczny

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2016 14:00
- Ja i moje pokolenie mieliśmy szczęście trafić na złoty czas, na nieprawdopodobnie zgęszczoną ilość twórczych osobowości - mówił w Dwójce jeden z najbardziej znanych polskich śpiewających poetów.
rozwiń zwiń