Savyon Liebrecht o wojnie, miłości i konflikcie kultur

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2013 14:00
Ta izraelska pisarka stworzyła w sumie pięć sztuk, zaczynała zaś od opowiadań. Mimo że dziś cieszy się w swym kraju popularnością, jej drogę na scenę znaczyły przeszkody.
Audio
Savyon Liebrecht o wojnie, miłości i konflikcie kultur
Foto: Wikimedia Commons CC

W audycji "Świat na scenie, czyli o dramaturgii współczesnej" Iwona Malinowska i Janusz Majcherek wspólnie z gościem - Michałem Sobelmanem, tłumaczem sztuk Savyon Liebrecht - przyglądali się tomowi "Rzecz o banalności miłości i inne sztuki”. Z pięciu sztuk Savyon Liebrecht przybliżą słuchaczom dwie.

Dramat psychologiczny "Sonia Muszkat” jest opowieścią o żydowskiej rodzinie, która kryje się we własnym domu i próbuje przetrwać wojnę. Pod wpływem nieznanej dotąd tym ludziom niedoli, łącznie z głodem i strachem, wychodzą na jaw długo skrywane niechęci. Znajomy rodziny, adwokat, przysyła im pomoc – młodą, nieświadomą niebezpieczeństw życia chrześcijankę imieniem Sonia. Ich roszczeniowa postawa wobec dziewczyny każe zapomnieć o tym, że właściwie to ich dotykają prześladowania.

Bohaterami dramatu "Rzecz o banalności miłości” jest z kolei dwoje słynnych myślicieli – Hanna Arendt i Martin Heidegger. Ich pierwsze spotkanie miało miejsce w roku 1924, kiedy na uniwersytet we Fryburgu, gdzie Heidegger wykładał, wstąpiła właśnie Hanna Arendt. Przez parę lat byli w sobie nawzajem zakochani, potem zaś połączyła ich przyjaźń, która – mimo przepaści dzielącej ich w czasie II wojny światowej – przetrwała do śmierci Hanny Arendt w roku 1975. Dramat pyta o odpowiedzialność niemieckiego myśliciela za poczynania hitlerowców, do których, wstępując do partii, dołączył. Każe również zastanowić się, jak polityka, a także i filozofia, wpływa na życie.


Czytaj także

Dramat w Chorwacji: trauma wojny, rodzina w rozsypce

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2013 12:59
- W chorwackim teatrze dochodzą do głosu rozmaite traumy związane z wojną, z rozpadem Jugosławii. Na scenie obserwujemy społeczeństwo po transformacji, co dla nas jest ciekawe, bo jesteśmy w podobnej sytuacji - opowiada krytyk teatralny Janusz Majcherek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edward Albee: teatr chorych relacji

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2013 12:00
Znany amerykański dramaturg, autor głośnej sztuki "Kto się boi Virginii Woolf" obchodzi w tym roku 85. rocznicę urodzin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paw od Grety Garbo jak Mewa Czechowa

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 20:00
- To bardzo solidny, w klasycznych kryteriach gatunku, dramat, ale też sztuka pełna literackich aluzji i tropów - mówi o "Greta Garbo przyjechała" Franka McGuinnessa Janusz Majcherek.
rozwiń zwiń