Szpilman tworzył nawet na pudełku papierosów

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2016 12:00
– Komponował bardzo szybko. To było coś niesamowitego. Miał niesłychaną łatwość nawet w instrumentowaniu – mówiła Halina Szpilman, żona słynnego kompozytora.
Audio
  • Halina Szpilman wspomina przedwojenną działalność swojego ojca Józefa Grzecznarowskiego (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Halina Szpilman wspomina czas wojny (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Halina Szpilman wspomina koniec wojny i pierwsze lata związane z Władysławem Szpilmanem (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Halina Szpilman o początkach wspólnego życia z Władysławem Szpilmanem (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Halina Szpilman o związkach Władysława Szpilmana z radiem (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Władysław Szpilman w siedzibie rozgłośni Polskiego Radia w Alejach Ujazdowskich 31 w 1946 r.
Władysław Szpilman w siedzibie rozgłośni Polskiego Radia w Alejach Ujazdowskich 31 w 1946 r.Foto: PAP/Stanisław Dąbrowiecki

Poznali się podczas wakacji w Krynicy w 1949 r., a pobrali rok później. Świadkami ich ślubu byli ludzie, którzy najbardziej pomogli Władysławowi Szpilmanowi, gdy ukrywał się w Warszawie podczas wojny.

Pierwsze lata wspólnego życia były trudne, Halina Szpilman nie chciała bowiem rezygnować ze studiów medycznych w Krakowie, a małżeństwu urodziło się dziecko.

– Mieliśmy w centrum Warszawy małe mieszkanie, w którym stał fortepian i tapczan. Nie było łóżeczka dla dziecka, przenosiliśmy je więc z miejsca na miejsce w koszu na bieliznę – wspominała żona artysty.

Halina Szpilman opowiadała ponadto o niezwykłym sposobie pracy swojego męża, który tworzył w pozycji półklęczącej, a także tłumaczyła, dlaczego ich dzieci nie miały pojęcia, że Władysław Szpilman komponuje muzykę rozrywkową.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała: Beata Stylińska

Gość: Halina Szpilmanowa (lekarka, żony Władysława Szpilmana)

Data emisji: 11-15.01.2016

Godzina emisji: 11.45

mc/jp

Czytaj także

Irena Santor parę lat szukała jednego, zagubionego taktu

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2014 20:30
Trudno przewidzieć gusta publiczności. Piosenki, które według ich twórców powinny być przebojami pozostają w zapomnieniu, a przebojami stają się utwory przez autorów lekceważone. Spotkała się z tym również Irena Santor.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spadały bomby. On grał Chopina...

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2015 13:00
- Rano budziły nas dźwięki fortepianu ojca. Myślałem, że wszystkie utwory Bacha i Chopina są jego - wspominali wybitnego pianistę Władysława Szpilmana jego synowie.
rozwiń zwiń