Bogusław Nizieński: od żołnierza do sędziego

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2016 12:00
- Do dziś w uszach mam pieśń, którą śpiewali żołnierze 23. Pułku Piechoty im. pułkownika Lisa-Kuli o swoim patronie - wspominał lata dzieciństwa we Włodzimierzu Wołyńskim, członek Armii Krajowej, prawnik, Kawaler Orderu Orła Białego.
Audio
  • Bogusław Nizieński o dzieciństwie i pierwszych dniach wojny (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Bogusław Nizieński o czasie niemieckiej okupacji i akcjach polskiego podziemia (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Bogusław Nizieński o ostatnich miesiącach walk, studiach w Krakowie i trudnej powojennej sytuacji politycznej (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Bogusław Nizieński o początkach drogi zawodowej jako sędzia, o pracy w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz rodzącej się "Solidarności" (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Bogusław Nizieński o pracy sędziego Sądu Najwyższego, funkcji Rzecznika Interesu Publicznego oraz problemie lustracji (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Bogusław Nizieński w latach 1999-2004 pełnił funkcję Rzecznika Interesu Publicznego. Na zdj. podczas spotkania w warszawskim Klubie Księgarza, 2011 rok
Bogusław Nizieński w latach 1999-2004 pełnił funkcję Rzecznika Interesu Publicznego. Na zdj. podczas spotkania w warszawskim Klubie Księgarza, 2011 rokFoto: PAP / Andrzej Rybczyński

- "Gdy ruszył na wojnkę miał 17 lat, serce gorejące i lica miał jak kwiat" brzmiał tekst tej pieśni. To było dla mnie ogromne przeżycie, bo ja byłem na co dzień z tymi żołnierzami, dla mnie ten mundur był przepiękny - opowiadał bohater audycji "Zapiski ze współczesności". Sam jako czternastolatek Bogusław Nizieński był zaangażowany w akcje polskiego podziemia. Zaczynał od rozklejania ulotek z napisem "Tylko świnie siedzą w kinie, kiedy nasi ludzie giną w Oświęcimie" w Jarosławiu. W Dwójce opowiadał o brawurowej akcji zdobycia karabinu maszynowego od niemieckiego żołnierza, ale też o leśnych walkach z Korusem Kawalerii Kałmuckiej.

W audycji nie zabrakło opowieści o latach powojennych i sprawowaniu funkcji sędziego.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Prowadzi: Dawid Dziedziczak

Gość: Bogusław Nizieński (polski prawnik, sędzia, w latach 1999–2004 Rzecznik Interesu Publicznego)

Data emisji: 14-18.03.2016

Godzina emisji: 11.40

bch

Czytaj także

"Starówka, nie strzelać!". Diabelne szczęście Likiernika

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2015 12:00
- Miałem jeden promil szans na dotarcie do mojego podeszłego wieku - opowiadał w Dwójce uczestnik Powstania Warszawskiego, który w trakcie walk wielokrotnie stał przed lufami niemieckich żołnierzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szpilman tworzył nawet na pudełku papierosów

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2016 12:00
– Komponował bardzo szybko. To było coś niesamowitego. Miał niesłychaną łatwość nawet w instrumentowaniu – mówiła Halina Szpilman, żona słynnego kompozytora.
rozwiń zwiń