Czuma: byłem przeciwny spaleniu Muzeum Lenina

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 23:00
- Uważałem, że najpierw musimy dużo popracować przy myśli, że trzeba upominać się o wolność, poprzez wydawnictwa. Uważałem, że zrobienie takiego fajerwerku nam zaszkodzi - Andrzej Czuma wspominał w Dwójce próbę zniszczenia Muzeum Lenina w Poroninie w roku 1970.
Audio
  • Andrzej Czuma wspomina działalność opozycyjną w czasach PRL (Retrospekcje/Dwójka)
Andrzej Czuma
Andrzej CzumaFoto: PAP/Paweł Kula

Akcja była przygotowywana przez organizację bez nazwy, którą Służba Bezpieczeństwa określiła mianem Ruchu. - Myśmy świadomie unikali przyjmowania nazwy i budowania hierarchicznych struktur. Mieliśmy po prostu poczucie, że nie możemy być bierni, kiedy naród jest ogłupiany i okradany. Staraliśmy się więc poruszać innych do upominania się o wolność człowieka i niepodległość państwa.

Pomysł wysadzenia Muzeum Lenina związany był z obchodami setnej rocznicy urodzin komunistycznego przywódcy. - Wymyślił to Stefan Niesiołowski, który został poparty przez Bolka Stolarza i Mariana Gołębiewskiego. Ja razem z bratem Benedyktem i Emilem Morgiewiczem byliśmy przeciwni, ale w dniu głosowania mój brat się rozchorował więc zostaliśmy przegłosowani 3:2, a ja to uszanowałem - wspominał gość audycji "Retrospekcje".

Zamach się nie udał na skutek zdrady jednego z uczestników Ruchu. Andrzej Czuma trafił w ręce Służb Bezpieczeństwa, a następnie do więzienia. - Nie bili mnie, ale powtarzali że żywy stąd nie wyjdę. Denerwowało ich, że się uśmiecham, ale ja dzięki rodzicom wiedziałem, po co żyjemy na tym świecie i gdzie trafiamy po śmierci.

W audycji Andrzej Czuma wspominał narodziny kolejnej organizacji opozycyjnej Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Mówił o dramatycznym wydarzeniu, które sprawiło, że stracił zaufanie do jednego z liderów ruchu Leszka Moczulskiego. Andrzej Czuma opowiadał też o swoim dwudziestoletnim pobycie w USA, audycji, którą tam prowadził, i w której udało mu się skorzystać z urządzeń podsłuchowych CIA w Polsce. Wyjaśniał ponadto przyczyny słabości amerykańskiej Polonii i oceniał współczesną Polskę.

***

Tytuł audycji: Retrospekcje

Prowadzi: Antoni Dudek

Gość: Andrzej Czuma (opozycjonista, działacz, polityk)

Data emisji: 24.03.2017

Godzina emisji: 21.30

bch/mc

Czytaj także

Prof. Paczkowski: w sprawach politycznych byłem outsiderem

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2016 14:00
- Wiedziałem oczywiście, że są "komandosi", że jest list otwarty Kuronia i Modzelewskiego. Ale na szerszą skalę to wszystko dotarło do mnie po marcu 1968 roku - wspominał w Dwójce prof. Andrzej Paczkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Andrzej Rychard. Polityka oczami socjologa

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2016 08:00
Naukowiec z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN opowiadał w audycji "Retrospekcje" o kreowaniu przez sondaże życia politycznego, a także o roli i pozycji socjologa w PRL i III RP.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Działaczka. Spotkanie z Zofią Romaszewską

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2016 23:00
Gościem prof. Antoniego Dudka w "Retrospekcjach" była znana działaczka społeczna, uczestniczka opozycji demokratycznej w PRL.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Architekt i polityk. Spotkanie z Czesławem Bieleckim

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 12:00
Gościem audycji "Retrospekcje" był architekt, a zarazem publicysta, działacz opozycji w PRL oraz poseł na Sejm III kadencji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mirosław Chojecki o opozycji w czasach PRL

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 23:00
Z gościem audycji "Retrospekcje" rozmawialiśmy o wydawnictwach krażących w PRL w drugim obiegu i zapomnianym działaczu "Solidarności" Jerzym Milewskim.
rozwiń zwiń