Zbigniew Gluza. Jak informatyk zajął się historią

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2016 14:00
– Zdecydowały o tym dwie rzeczy: teatr alternatywny i generał Jaruzelski – mówił prezes Ośrodka Karta, dziennikarz, wydawca i działacz opozycji w okresie PRL.
Audio
  • Zbigniew Gluza. Jak informatyk zajął się historią (Inny stan skupienia/Dwójka)
2005 r. Zbigniew Gluza w archiwum Ośrodka Karta
2005 r. Zbigniew Gluza w archiwum Ośrodka "Karta"Foto: PAP/Radek Pietruszka

Zbigniew Gluza, absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej, od 1982 r. jest redaktorem naczelnym podziemnej gazetki publicystycznej "Karta", która z czasem przekształciła się w kwartalnik historyczny. W 1990 r. został szefem Ośrodka Karta, instytucjonalnej kontynuacji pisma.

Gość Dwójki opowiadał, w jaki sposób na tę działalność wpłynął z jednej strony udział w ruchu teatru niezależnego w latach 70., z drugiej zaś - generał Jaruzelski, stan wojenny i pobyt w więzieniu. Mówił też, z czego cieszył się 13 grudnia 1981 r. i dlaczego w tamtym czasie polskie społeczeństwo go zawiodło.

***

Tytuł audycji: Inny stan skupienia

Prowadzi: prof. Antoni Dudek

Gość: Zbigniew Gluza (prezes Ośrodka Karta, dziennikarz, redaktor, wydawca)

Data emisji: 26.04.2016

Godzina emisji: 21.30

mc

Czytaj także

Wojciech Arkuszewski: rząd Olszewskiego nie upadł przez lustrację

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2015 15:00
- Ten rząd nie był w stanie zdobyć poparcia większości. Plany Macierewicza, by przeprowadzić lustrację, były tylko pretekstem do obalenia gabinetu - powiedział Wojciech Arkuszewski, poseł trzech kadencji i szef doradców premiera Jerzego Buzka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Zaorski i jego zmagania z cenzurą

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 13:45
Reżyser nakręcił takie filmy jak "Jezioro Bodeńskie", "Szczęśliwego Nowego Jorku", "Piłkarski poker" czy "Haker". - Za pewnego rodzaju śmiechem staraliśmy się opowiedzieć o rzeczywistości - mówił w pierwszym wydaniu audycji "Retrospekcje".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Bugaj o sukcesach i porażkach III RP

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2016 09:00
- Kształt i poziom sceny politycznej to największa porażka. Ale wiem, że miałem wyidealizowane oczekiwania, marząc o partiach politycznych przywiązanych do swoich programów - mówi ekonomista w rozmowie poświęconej najnowszej historii Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ludzie, którzy mówili: nie". Radiowe wspomnienia Janiny Jankowskiej

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2016 14:00
- Wymyśliłam między innymi cykl reportaży o ludziach, którzy o coś walczyli w swoim środowisku, w swoim zakładzie pracy - opowiadała w Dwójce ceniona dziennikarka radiowa.
rozwiń zwiń