X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wspomnienie o Józefie Czapskim

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 14:00
Bohaterem "Zapisków ze współczesności" był malarz, pisarz, żołnierz II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa, hrabia, choć nie używał swojego tytułu. 12 stycznia 2020 roku minęło 27 lat od śmierci Józefa Czapskiego.
Audio
  • Józefa Czapskiego wspomina Maria Woźniakowska, siostrzenica malarza (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Prof. Piotr Mitzner wspomina Józefa Czapskiego (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Józef Czapski we wspomnieniach Ludmiły Murawskiej- Péju (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Józefa Czapskiego wspomina Janusz Nowak z Biblioteki Czartoryskich (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Elżbieta Skoczek wspomina Józefa Czapskiego (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Malarz, pisarz Józef Czapski
Malarz, pisarz Józef CzapskiFoto: PAP/Reprodukcja Andrzej Rybczyński

Urodził się w Pradze, wychował w rodzinnym majątku Hutten-Czapskich w Przyłukach na terenie dzisiejszej Białorusi. Tuż po wojnie Józef Czapski wraz z Jerzym Giedroyciem i Gustawem Herlingiem-Grudzińskim założył Instytut Literacki, który ostatecznie znalazł swoją siedzibę w Maisons-Laffitte niedaleko Paryża.

Autora książki "Na nieludzkiej ziemi" oraz jedną z najważniejszych postaci polskiej emigracji XX wieku, wspominali członkowie rodziny, przyjaciele, badacze i propagatorzy jego spuścizny - Maria Woźniakowska (siostrzenica malarza), Ludmiła Murawska-Péju (siostrzenica Ludwika Heringa, przyjaciela J. Czapskiego), Janusz Nowak (od ponad 20 lat opiekuje się i inwentaryzuje archiwum Józefa i Marii Czapskiej w Muzeum Narodowym w Krakowie), prof. Piotr Mitzner (znawca polsko-rosyjskich relacji Czapskiego) oraz Elżbieta Skoczek (dyrektor Festiwalu Józefa Czapskiego).

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności 

Przygotowała: Dawid Dziedziczak

Data emisji: 13-17.01.2020

Godzina emisji: 12.45-13.00 

am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Prawie nic. Józef Czapski. Biografia malarza"

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 11:44
Pierwsze tak przekrojowe i pełne spojrzenie na życie Józefa Czapskiego, pokazujące go nie tylko jako pisarza, świadka historii i ważną postać publiczną polskiej emigracji, ale przede wszystkim jako artystę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rok 1984" - krytyka totalitaryzmu

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2019 20:01
XX wiek obrodził antytolitrnymi utopiami, prozą, która obrazowała ponure wizje coraz bardziej doskonałych form zniewolenia człowieka i kontroli społeczeństwa. Jednym z najbardziej znanych przykładów takiej dystopii jest powieść Georga Orwell "Rok 1984", od premiery której miła właśnie 70 lat. W audycji "Życie z duszą" o twórczości Georga Orwella z tłumaczem Bartłomiejem Zborskim rozmawiał Filip Memches.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienia świadka wieku

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 12:38
Nie często na lekturę w Trójce wybieramy książki z literatury klasycznej. W ubiegłym roku, wraz ze słuchającymi nas, utworzyliśmy listę : "Sto Książek na Stulecie Niepodległości". Przeczytaliśmy wówczas na nowo "Solaris" Stanisława Lema. Po roku, z listy stu wybieramy wspomnienia Józefa Czapskiego.
rozwiń zwiń