Wspomnienie o Józefie Czapskim

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 14:00
Bohaterem "Zapisków ze współczesności" był malarz, pisarz, żołnierz II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa, hrabia, choć nie używał swojego tytułu. 12 stycznia 2020 roku minęło 27 lat od śmierci Józefa Czapskiego.
Audio
  • Józefa Czapskiego wspomina Maria Woźniakowska, siostrzenica malarza (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Prof. Piotr Mitzner wspomina Józefa Czapskiego (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Józef Czapski we wspomnieniach Ludmiły Murawskiej- Péju (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Józefa Czapskiego wspomina Janusz Nowak z Biblioteki Czartoryskich (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Elżbieta Skoczek wspomina Józefa Czapskiego (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Malarz, pisarz Józef Czapski
Malarz, pisarz Józef CzapskiFoto: PAP/Reprodukcja Andrzej Rybczyński

Urodził się w Pradze, wychował w rodzinnym majątku Hutten-Czapskich w Przyłukach na terenie dzisiejszej Białorusi. Tuż po wojnie Józef Czapski wraz z Jerzym Giedroyciem i Gustawem Herlingiem-Grudzińskim założył Instytut Literacki, który ostatecznie znalazł swoją siedzibę w Maisons-Laffitte niedaleko Paryża.

Autora książki "Na nieludzkiej ziemi" oraz jedną z najważniejszych postaci polskiej emigracji XX wieku, wspominali członkowie rodziny, przyjaciele, badacze i propagatorzy jego spuścizny - Maria Woźniakowska (siostrzenica malarza), Ludmiła Murawska-Péju (siostrzenica Ludwika Heringa, przyjaciela J. Czapskiego), Janusz Nowak (od ponad 20 lat opiekuje się i inwentaryzuje archiwum Józefa i Marii Czapskiej w Muzeum Narodowym w Krakowie), prof. Piotr Mitzner (znawca polsko-rosyjskich relacji Czapskiego) oraz Elżbieta Skoczek (dyrektor Festiwalu Józefa Czapskiego).

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności 

Przygotowała: Dawid Dziedziczak

Data emisji: 13-17.01.2020

Godzina emisji: 12.45-13.00 

am

Czytaj także

"Prawie nic. Józef Czapski. Biografia malarza"

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 11:44
Pierwsze tak przekrojowe i pełne spojrzenie na życie Józefa Czapskiego, pokazujące go nie tylko jako pisarza, świadka historii i ważną postać publiczną polskiej emigracji, ale przede wszystkim jako artystę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rok 1984" - krytyka totalitaryzmu

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2019 20:01
XX wiek obrodził antytolitrnymi utopiami, prozą, która obrazowała ponure wizje coraz bardziej doskonałych form zniewolenia człowieka i kontroli społeczeństwa. Jednym z najbardziej znanych przykładów takiej dystopii jest powieść Georga Orwell "Rok 1984", od premiery której miła właśnie 70 lat. W audycji "Życie z duszą" o twórczości Georga Orwella z tłumaczem Bartłomiejem Zborskim rozmawiał Filip Memches.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienia świadka wieku

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 12:38
Nie często na lekturę w Trójce wybieramy książki z literatury klasycznej. W ubiegłym roku, wraz ze słuchającymi nas, utworzyliśmy listę : "Sto Książek na Stulecie Niepodległości". Przeczytaliśmy wówczas na nowo "Solaris" Stanisława Lema. Po roku, z listy stu wybieramy wspomnienia Józefa Czapskiego.
rozwiń zwiń