Katyń - droga do prawdy

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 11:24
Wspomnienia więźniów sowieckich obozów, którzy ocaleli z Kozielska, relacje oficerów zaangażowanych w poszukiwania, materiały propagandowe, dokumenty i świadectwa literackie, a także wypowiedzi świadków prowadzonych w latach 90. tych ekshumacji.
Audio
  • Wspomnienia ocalałych z Kozielska o ostatnich chwilach oficerów w Katyniu (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Archiwalne nagrania Radia Wolna Europa o zbrodni katyńskiej (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Świadectwa osób zaangażowanych w poszukiwania polskich oficerów w Katyniu (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Kłamstwo katyńskie (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Kłamstwo katyńskie cz. 2. (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: IAR/Łukasz Kowalski

Ferency 1200.jpg
W piekle Sowietów. Ferency czyta Czapskiego

W 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, zapraszamy do wysłuchania cyklu audycji opartych w dużej mierze na archiwalnych nagraniach Radia Wolna Europa i Polskiego Radia. Usłyszą w nich Państwo m.in. Józefa Czapskiego, gen. Władysława Andersa, gen. Tadeusza Bora- Komorowskiego, prof. Stanisława Swianiewicza, gen. Mariana Kukiela, porucznika Władysława Cichego, a także pisarzy Włodzimierza Odojewskiego i Marka Nowakowskiego.

Józef Czapski. Serwis specjalny Polskiego Radia >>>

O miejscu Katynia w propagandzie nazistowskiej opowie Thomas Urban, autor książki "Katyń. Zbrodnia i walka propagandowa wielkich mocarstw", a archiwalne wypowiedzi Stanisława Mikke oraz opowieść rosyjskiej dziennikarki Swietłany Fiłonowej - przypomną polskie prace ekshumacyjne w latach 90.

W audycjach znajdą się też fragmenty prozy Józefa Mackiewicza oraz znalezionego w Katyniu pamiętnika Dobiesława Jakubowicza.

Zapraszam codziennie od 6 do 10 kwietnia o 12.45 w cyklu "Zapiski ze współczesności".

Aleksandra Łapkiewicz

Czytaj także

Nowy portal z okazji 80. rocznicy zbrodni katyńskiej. "Pozwala poznać sylwetki ofiar"

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 21:00
Podczas konferencji "Katyń Pro Memoria" zainaugurowano interaktywny portal internetowy o takiej samej nazwie, poświęcony Polskiemu Cmentarzowi Wojennemu w Katyniu. - Znajdują się tam wszelkie najważniejsze informacje poświęcone samej zbrodni katyńskiej - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Maciej Wyrwa z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

5 marca - 13 kwietnia 1940. To nie historyjka.

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 17:49
- Największym problemem w życiu społecznym jest nieuctwo. Jeśli my w Polsce nie będziemy uczyli się historii, to będzie nam można wcisnąć każdą historyjkę - mówiła w "Pulsie świata" Izabella Sariusz-Skąpska z Federacji Rodzin Katyńskich. 
rozwiń zwiń