Anna Przedpełska-Trzeciakowska: Julia Hartwig była twardą obywatelką

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2021 13:00
- Miała bardzo mocno ugruntowane przekonania o obowiązkach obywatelskich. Jeszcze nie było Solidarności, a ona potrafiła zadzwonić do mnie i powiedzieć: "pamiętaj, obowiązek obywatelski o godz. 16". Ja już wiedziałam, że jest to przypomnienie o jakimś zebraniu, nie bardzo formalnym, w jakiejś bardzo ważnej sprawie - mówiła w setną rocznicę urodzin Julii Hartwig (14.08) jej przyjaciółka Anna Przedpełska-Trzeciakowska.
Julia Hartwig
Julia HartwigFoto: Rafal Guz/Forum

Julia Hartwig 1200.jpg
"U Haydna znajduję wszystko". Archiwalne opowieści Julii Hartwig

Posłuchaj
15:12 2021_08_09 12_44_17_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Jolanta Hartwig-Sosnowska o swojej ciotce Julii Hartwig (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

14:40 2021_08_10 12_46_06_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Anna Przedpełska-Trzeciakowska o swojej przyjaźni z Julią Hartwig (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

14:33 2021_08_11 12_45_53_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Jacek Bocheński o Julii Hartwig (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:04 Zapiski ze współczesności 12.08.2021.mp3 Iwona Smolka o spotkaniach z Julią Hartwig i o jej poezji (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

14:47 Zapiski ze współczesności 13.08.2021.mp3 Justyna Guze wspomina swoją relację z Julią Hartwig (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

"Każdy z nas wziął z życia bardzo dużo, cała przeszłość składa się na to, że jestem taki, jaki jestem, tym, czym jestem. I temu życiu trzeba to oddać. Jesteśmy z życiem związani tysiącem nici, choć nieraz o tym nie wiemy. Myślę, że najważniejsze obowiązki, jakie mamy, to szukać prawdy i tej prawdzie świadczyć; to dalej kochać Boga i człowieka, nie osobno, ale razem, Boga poprzez człowieka i człowieka w Bogu – a jeśli Boga nie znamy, to zawsze jest człowiek i zawsze poprzez człowieka możemy dosięgnąć Boga, choćby w trybie warunkowym: jeśli jest" – pisała Julia Hartwig.

Poetka, tłumaczka literatury pięknej z języków francuskiego i angielskiego, eseistka, urodziła się w Lublinie sto lat temu – 14 sierpnia 1921 roku. Jej ojciec - Ludwik - prowadził warsztat fotograficzny, matka - Maria z domu Birjukow - zajmowała się domem i wychowywaniem pięciorga dzieci. Jeden ze starszych braci Julii Hartwig - Walenty - był wybitnym lekarzem, profesorem medycyny. Drugi - Edward - to słynny artysta fotografik.

To właśnie przez Walentego z Julią Hartwig poznała się Anna Przedpełska-Trzeciakowska. - Julia była dla mnie przyjacielem, bardzo oddanym przyjacielem, w takiej zupełnie innej formule, bardziej domowej niż zawodowej. Mówi się, że wszystkie przyjaźnie czy znajomości układają się na pewnych warstwach. Moja warstwa przyjaźni z Julią była bardzo domowa - wspominała tłumaczka.

Czytaj też:

Pierwszy wiersz Julia Hartwig opublikowała w 1936 roku w gazetce szkolnej "W słońce". Podczas wojny studiowała polonistykę na Tajnym Uniwersytecie, była łączniczką Armii Krajowej. Jej pierwszy tom wierszy "Pożegnania" ukazał się w 1956 roku.

Razem z mężem Arturem Międzyrzeckim była zaangażowana w działalność opozycji demokratycznej, a także w działalność polskiego Pen Clubu, którego Artur Międzyrzecki w latach 19911996 był prezesem. Pisała wiersze, słuchowiska, książki dla dzieci, eseje, opublikowała dwa tomy "Dziennika". Julia Hartwig zmarła w Stanach Zjednoczonych 13 lipca 2017 roku.

hartwig 1200.jpg
"Julia Hartwig była prawdziwą damą"

Odbierając doktorat honorowy Uniwersytetu Adama Mickiewicza, poetka powiedziała: "Każda sztuka, tak i pisanie, związana jest z życiowym ryzykiem. Nie znamy rozmiarów własnego talentu, nie możemy przewidzieć, z jakim odzewem spotkają się nasze utwory. Mimo to, wybrawszy raz tę drogę, nie porzucamy nadziei, że uda nam się stworzyć coś, co trafi w tonację naszej epoki i wypowie jakąś prawdę o naszym istnieniu, odpowiadając na czyjeś oczekiwania".

W stulecie urodzin Julii Hartwig słuchaliśmy w Dwójce także wspomnień jej bratanicy Jolanty Hartwig-Sosnowskiej oraz przyjaciół poetki: Jacka Bocheńskiego, Iwony Smolki i Justyny Guze.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała: Dorota Gacek

Data emisji: 9-13.08.2021

Godzina emisji: 12.45

pg

Czytaj także

Spacer ścieżkami Julii i Edwarda Hartwigów w Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2018 13:11
O wydarzeniu, które odbędzie się 14 sierpnia o godz. 18 w Zaułku Hartwigów przy ul. Kowalskiej opowie Joanna Zydroń z Bramy Grodzkiej-Teatru NN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Julia Hartwig. "Już w szkole mówili o mnie: Jula-poetka"

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2023 06:00
– Wtedy nie wyobrażałam sobie, że zostanę pisarzem. Ale przyklejono do mnie taką markę. To było bardzo zobowiązujące, choć wcale się o to nie starałam – tak w jednym z archiwalnych nagrań Polskiego Radia swoje literackie początki wspominała Julia Hartwig.
rozwiń zwiń