16-latek w leśnych oddziałach

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2013 20:00
Zapraszamy do wysłuchania wspomnień Kazimierza Czaplo - żołnierza AK, więźnia sowieckich obozów.
Audio
  • Kazimierz Czaplo o swoim dzieciństwie i rodzinie
  • Kazimierz Czaplo o codzienności w leśnych oddziałach
  • Kazimierz Czaplo o początkach służby w Wojsku Polskim
  • Kazimierz Czaplo o pobycie w obozie przejściowym w Miednikach Królewskich
  • Kazimierz Czaplo o warunkach życia w radzieckich obozach jenieckich
broń użyta podczas Powstania Warszawskiego znajdująca się obecnie w Muzeum Powstania Warszawskiego
broń użyta podczas Powstania Warszawskiego znajdująca się obecnie w Muzeum Powstania WarszawskiegoFoto: Wikipedia/domena publiczna

W tym tygodniu bohaterem cyklu "Zapiski ze współczesności" jest Kazimierz Czaplo, pochodzący z Wileńszczyzny żołnierz Armii Krajowej, urodzony w 1926 roku.
Wychowany w rodzinie o patriotycznych tradycjach, dzieciństwo spędził w Lidzie. Był świadkiem wybuchu wojny niemiecko-radzieckiej i represji wobec Żydów. - Jak tylko zaczęły się bombardowania, chcieliśmy uciec na wieś, ale tam grasowali już żołnierze wojsk sowieckich, więc zostaliśmy w mieście - mówi. -Tam pierwszy raz zobaczyłem prawdziwą wojną i trupy. Najgorzej mieli Żydzi. Żaden z nich nie mógł swobodnie chodzić po ulicy - dodaje.

Zaprzysiężony w wieku 16 lat, trafił do oddziałów leśnych. - Przychodziło do nas dużo ludzi z konspiracji. Jeden z nich poprosił, żebym przewiózł wózek z drewnem, w którym tak naprawdę była broń. Kiedy ludzie z partyzantki zauważyli, że się zorientowałem, co tak naprawdę jest w środku, jeden z nich zaproponował, bym się do nich przyłączył - mówi.
Wspomnienia Kazimierza Czapli, w nagraniach Tomasza Piotrowskiego, ze zbiorów białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, opracowała Justyna Piernik.

Czytaj także

Wspomnienia żołnierza "Hubala"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2012 12:00
Legendarnych dowódców miał na wyciągnięcie ręki, prawie całą wojnę spędził walcząc w partyzantce. Jak takie życie w lesie, na muszce niemieckiej obławy wspominał Jan Zbigniew Wroniszewski, "Znicz".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czapski – patriotyzm otwarty, nie ograniczony

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2013 12:15
W 20. rocznicę śmierci znakomitego malarza, pisarza, świadka Katynia prezentujemy w Dwójce cykl audycji, w których przybliżamy tę ważną dla polskiej kultury postać.
rozwiń zwiń