U Iwaszkiewiczów zwierzęta były osobami

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2015 10:00
– W opowieściach ze Stawiska zwierzęta odgrywają taką samą rolę jak inni członkowie rodziny – mówiła dziennikarka Ludwika Włodek, prawnuczka Jarosława Iwaszkiewicza.
Audio
  • Rozmowa o związkach literatury, ludzi i zwierząt (Dwukropek/Dwójka)
Czy czytanie książek o zwierzętach pomaga nam lepiej zrozumieć to, kim my jesteśmy? (zdj. ilustracyjne)
Czy czytanie książek o zwierzętach pomaga nam lepiej zrozumieć to, kim my jesteśmy? (zdj. ilustracyjne)Foto: John Kraus/flickr/CC

Ludwika Włodek jest autorką książki "Pra. Opowieść o rodzinie Iwaszkiewiczów", w której wspomina także o zwierzętach w Stawisku. Jego mieszkańcy często opowiadali o kotce Persi czy ukochanym psie Iwaszkiewicza Tropeczku, który zdaniem dziennikarki na pewno przejdzie do historii literatury polskiej.

Żona pisarza Anna Iwaszkiewiczowa rodzinnym pupilom poświęciła całą książkę. W "Naszych zwierzętach" barwnie opisuje m.in. kulinarne upodobania zwierząt. Wspomina o tym, że w czasach okupacji jeden z psów za swój apetyt mógłby nawet zostać oskarżony o... kolaborację z Niemcami.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Dorota Gacek

Goście: Ludwika Włodek (dziennikarka), Anna Król (menadżerka kultury, współorganizatorka Big Book Festival), dr Anna Barcz (literaturoznawczyni z PAN zajmująca się ekokrytyką i studiami nad zwierzętami), Katarzyna Bonda i Mariusz Czubaj (pisarze), Piotr Sommer (poeta), Katarzyna Herbertowa (żona Zbigniewa Herberta)

Data emisji: 11.06.2015

Godzina emisji: 18.00

mc/ps

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zwierzolubna Kinga Izdebska w "biurze kotów znalezionych"

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 12:30
- Nas, zwierzolubnych, nie boli brutalność, ale obojętność wobec zwierząt. Obojętność sądów, które umarzają sprawy dotyczące schronisk, w których, w tajemniczych okolicznościach giną tysiące zwierząt - mówi Kinga Izdebska, autorka książki "Biuro kotów znalezionych".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bernard Werber o spiskach w świecie mrówek

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2015 11:14
Snują intrygi, walczą przy użyciu coraz doskonalszej broni, biorą niewolników, kochają się - to mrówki, bohaterki fascynującej trylogii autorstwa francuskiego pisarza Bernarda Werbera.
rozwiń zwiń