Co Mickiewicz poprawiłby w swoich wierszach?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2015 16:00
W dniu 160. rocznicy śmierci poety rozmawialiśmy z Marianem Stalą i Stefanem Chwinem m.in. o tych utworach wieszcza, które nie są do końca tym, czym się wydają.
Audio
  • Prof. Marian Stala i prof. Stefan Chwin o współczesnych odczytaniach poezji Adama Mickiewicza (Dwukropek/Dwójka)
Portret Adama Mickiewicza na Judahu skale. Obraz autorstwa Walentego Wańkowicza (1799-1842)
"Portret Adama Mickiewicza na Judahu skale". Obraz autorstwa Walentego Wańkowicza (1799-1842)Foto: cyfrowe.mnw.art.pl/domena publiczna

Posłuchaj biografii Wieszcza
2388dcbc-922b-44c0-ab32-ee15b40aee04.jpg
Adam Mickiewicz. Życie romantyka

Obaj literaturoznawcy, odnosząc się do doświadczeń akademickich, zauważyli, że nasza współczesność nie jest dobrym czasem dla Mickiewicza. – To nie jest literatura, która ekscytuje moich studentów. Ich wiedza o romantyzmie jest oszczędna i pełna dystansu – powiedział prof. Stefan Chwin, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego.

Tym, co jeszcze się broni (jak podkreślił Stefan Chwin - głównie wśród studentek), są liryki lozańskie. Tymczasem ten cykl wierszy jest zdaniem prof. Mariana Stali "jednym z najdziwniejszych zdarzeń w poezji XIX-wiecznej, a może nawet w całej poezji polskiej". – Dzisiaj ulegamy złudzeniu, że czytamy wiersze napisane od początku przez Mickiewicza – mówił, dodając, że liryki te powstały... w XX w.

Adam Mickiewicz w Radiach Wolności >>>

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Andrzej Franaszek

Gość: prof. Marian Stala (krytyk i historyk literatury), prof. Stefan Chwin (pisarz, historyk literatury)

Data emisji: 26.11.2015

Godzina emisji: 21.30

mc/jp

Czytaj także

Mickiewicz znowu wrogiem państwa polskiego?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2015 17:00
- "Dziady" to dzieło zaprzeczające logice "państwa komercyjnego”. Dlatego znów mamy problem z ich wystawieniem - argumentował dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziady". Co Mickiewicz chce powiedzieć współczesnym?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2015 11:00
- Wydarzenia ostatnich lat skłaniają do tego, żeby tekstem "Dziadów" znów dziś z widzem rozmawiać - tłumaczył aktualną popularność dramatu Mickiewicza Paweł Passini.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pan Tadeusz" w mistrzowskiej obsadzie - posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2015 20:00
W Dniu Święta Niepodległości - 11 listopada - na antenie Dwójki odbyła się premiera radiowej adaptacji poematu Adama Mickiewicza w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. Oto nagranie tego szczególnego słuchowiska.
rozwiń zwiń