REKLAMA

Piotr Paziński zagląda za zasłonę rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2016 17:00
– Wierzę w olśnienia metafizyczne, w to, co Witkacy nazwał odczuciem "dziwności istnienia" – mówił Piotr Paziński, autor m.in. książki "Rzeczywistość poprzecierana".
Audio
  • Piotr Paziński o swoich odczytaniach XX-wiecznej literatury (Dwukropek/Dwójka)
Piotr Paziński (na zdj.) jest autorem książek prozatorskich Pensjonat i Ptasie ulice, znawcą twórczości Jamesa Joycea (o którym pisał w książkach Labirynt i drzewo oraz Dublin z Ulissesem), filozofem, tłumaczem, redaktorem naczelnym pisma Midrasz
Piotr Paziński (na zdj.) jest autorem książek prozatorskich "Pensjonat" i "Ptasie ulice", znawcą twórczości Jamesa Joyce'a (o którym pisał w książkach "Labirynt i drzewo" oraz "Dublin z Ulissesem"), filozofem, tłumaczem, redaktorem naczelnym pisma "Midrasz"Foto: PAP / Andrzej Rybczyński

– Są takie chwile niesamowitych energetycznych olśnień czy punktów, w których naprawdę dziwimy się światu i próbujemy się w naszym zdziwieniu rozeznać, czasem przez długie lata – powiedział pisarz. – To czasem tylko kilka sekund niezwykłego napięcia, które jednak może się przełożyć na całą naszą twórczość lub życie – dodał.

W Dwójce Piotr Paziński opowiadał m.in. o swoich fascynacjach twórczością i osobami m.in. Joyce'a, Kafki, Schulza, Celana oraz Tadeusza Kantora, mówił o świecie księgi i o książkowych mumiach, a także tłumaczył, czym jest "rzeczywistość poprzecierana" z tytułu jego nowej książki i dlaczego tak bardzo interesuje go świat po katastrofie.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: Piotr Paziński (pisarz, eseista, badacz literatury)

Data emisji: 14.01.2016

Godzina emisji: 22.00

mc/bch

Czytaj także

Agata Tuszyńska na tropie narzeczonej Schulza

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2015 21:00
Popularna pisarka opowiadała w Dwójce o swojej nowej książce poświęconej Józefinie Szelińskiej, jedynej kobiecie, której Bruno Schulz zaproponował małżeństwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dublineska". Pogrzeb literatury czy jej cyfrowa rezurekcja?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2015 17:00
Emerytowany wydawca przekonany o śmierci literatury postanawia urządzić jej pogrzeb w Dublinie. Ale czy Riba sam jeszcze żyje?
rozwiń zwiń