REKLAMA

Poezja i kradzione płyty Boba Dylana

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2016 15:00
- Teksty pisane przez Boba Dylana tak naprawdę pokazują całą swoją siłę, dopiero wtedy, gdy są śpiewane – powiedział w Dwójce Jerzy Jarniewicz, autor książki "All you need is love. Sceny z życia kontrkultury".
Audio
  • Jerzy Jarniewicz o muzyce i poezji Boba Dylana (Dwukropek/Dwójka)
Bob Dylan
Bob DylanFoto: Xavier Badosa/Flickr/CC BY 2.0

- Przyznanie Dylanowi tegorocznej Literackiej Nagrody Nobla zwraca uwagę na lekceważony przez naszą kulturę aspekt języka, jakim jest jego foniczna i głosowa postać. Tak bardzo jesteśmy przykuci do druku, że wydaje nam się, że jeśli słowo nie jest wydrukowane, to nie ma ono znaczenia – dodał gość Dwójki.

W nagraniu audycji posłuchamy również o innych wykonawcach wpisujących się w nurt kontrkultury, takich jak Beatlesi, Leonard Cohen czy Allan Ginsberg, a także o młodym Bobie Dylanie, który ukradł koledze płyty z amerykańskim folkiem, bo poraziła go śpiewana na nich poezja.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: Jerzy Jarniewicz (poeta, krytyk literacki, tłumacz)

Data emisji: 11.12.2016

Godzina emisji: 22.00

mz/bch

Czytaj także

Bob Dylan. Takiego noblisty jeszcze nie było

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2016 22:00
Ogłoszony 13 października werdykt Akademii Szwedzkiej budzi sporo emocji. W Dwójce przyjrzeliśmy się twórczości tegorocznego laureata literackiej nagrody Nobla.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rockmanka, poetka, pisarka. Totalna Patti Smith

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2016 19:00
– Jest artystką renesansową, silną i świadomą swojego wizerunku kobietą – mówiła Agnieszka Wolny-Hamkało o jednej z najważniejszych postaci w historii rocka.
rozwiń zwiń