X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Więcej niż dokument. Wędrujący dziennik Szczepańskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 15:00
– Ciekawe jest śledzenie, jak teksty te przechodzą w różne rodzaje literackie i w różne obszary literaturoznawstwa – mówiła dr Anna Pekaniec o diarystyce Szczepańskiego.
Audio
  • Więcej niż dokument. Wędrujący dziennik Szczepańskiego (Dwukropek/Dwójka)
Jan Józef Szczepański w 1981 r.
Jan Józef Szczepański w 1981 r.Foto: PAP/Tomasz Abramowicz

"Jesteś, jak na pisarza, za mało bezwstydny" - pisała do Jana Józefa Szczepańskiego jego ciotka Maria Kuncewiczowa po lekturze jednego z opowiadań pisarza. Twórca zanotował te słowa w swoim dzienniku, którego piąty tom, obejmujący lata 1981-1989, ukazał się niedawno nakładem Wydawnictwa Literackiego. Jego fragmenty prezentujemy w cyklu "To się czyta" w interpretacji Jerzego Radziwiłowicza.


Szczepanski_Dziennik_tom5_1200.jpg
Lata 80. J. J. Szczepańskiego. Czytamy V tom "Dziennika"

Zdaniem prof. Marty Wyki to właśnie diarystyka Szczepańskiego przetrwała próbę czasu. – Dzienniki, obok listów, wzbijają się w tej chwili na czoło gatunków literackich, natomiast być może w pewną przeszłość odchodzą fabuły Jana Józefa Szczepańskiego – oceniła.

W Dwójce rozmawialiśmy o tym, jak diariusz Szczepańskiego z prywatnego dokumentu autoterapii zmienia się w zapiski kronikarskie i "dziennik pisarski", zastanawialiśmy się nad tym, czy niektóre z jego opowiadań zachowały swoją literacką siłę, i zwróciliśmy uwagę, w jakim miejscu w swojej bibliotece beletrystykę Szczepańskiego umieścił Zbigniew Herbert.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Andrzej Franaszek

Goście: prof. Marta Wyka (historyk i krytyk literatury, redaktor naczelna "Nowej Dekady Krakowskiej"), dr Anna Pekaniec (asystentka w Katedrze Krytyki Współczesnej Uniwersytetu Jagiellońskiego), Tomasz Fiałkowski (krytyk literacki, edytor, publicysta "Tygodnika Powszechnego")

Data emisji: 26.03.2017

Godzina emisji: 21.00

mc/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Englert czyta "Dziennik" Szczepańskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2015 16:00
Zapiski Jana Józefa Szczepańskiego to panorama epoki i autoportret niezależnej duszy człowieka, który żarliwie broni swoich racji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szymborska – Filipowicz. Ryby, koty, poezja i miłość

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 15:00
W jednym z listów zawartych w wydanym właśnie tomie "Najlepiej w życiu ma twój kot" Wisława Szymborska pisała do Kornela Filipowicza: "osoba, z którą się zadajesz, nawet nie wie, gdzie ryba ma głowę, a gdzie ogon".
rozwiń zwiń