Więcej niż dokument. Wędrujący dziennik Szczepańskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 15:00
– Ciekawe jest śledzenie, jak teksty te przechodzą w różne rodzaje literackie i w różne obszary literaturoznawstwa – mówiła dr Anna Pekaniec o diarystyce Szczepańskiego.
Audio
  • Więcej niż dokument. Wędrujący dziennik Szczepańskiego (Dwukropek/Dwójka)
Jan Józef Szczepański w 1981 r.
Jan Józef Szczepański w 1981 r.Foto: PAP/Tomasz Abramowicz

"Jesteś, jak na pisarza, za mało bezwstydny" - pisała do Jana Józefa Szczepańskiego jego ciotka Maria Kuncewiczowa po lekturze jednego z opowiadań pisarza. Twórca zanotował te słowa w swoim dzienniku, którego piąty tom, obejmujący lata 1981-1989, ukazał się niedawno nakładem Wydawnictwa Literackiego. Jego fragmenty prezentujemy w cyklu "To się czyta" w interpretacji Jerzego Radziwiłowicza.


Szczepanski_Dziennik_tom5_1200.jpg
Lata 80. J. J. Szczepańskiego. Czytamy V tom "Dziennika"

Zdaniem prof. Marty Wyki to właśnie diarystyka Szczepańskiego przetrwała próbę czasu. – Dzienniki, obok listów, wzbijają się w tej chwili na czoło gatunków literackich, natomiast być może w pewną przeszłość odchodzą fabuły Jana Józefa Szczepańskiego – oceniła.

W Dwójce rozmawialiśmy o tym, jak diariusz Szczepańskiego z prywatnego dokumentu autoterapii zmienia się w zapiski kronikarskie i "dziennik pisarski", zastanawialiśmy się nad tym, czy niektóre z jego opowiadań zachowały swoją literacką siłę, i zwróciliśmy uwagę, w jakim miejscu w swojej bibliotece beletrystykę Szczepańskiego umieścił Zbigniew Herbert.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Andrzej Franaszek

Goście: prof. Marta Wyka (historyk i krytyk literatury, redaktor naczelna "Nowej Dekady Krakowskiej"), dr Anna Pekaniec (asystentka w Katedrze Krytyki Współczesnej Uniwersytetu Jagiellońskiego), Tomasz Fiałkowski (krytyk literacki, edytor, publicysta "Tygodnika Powszechnego")

Data emisji: 26.03.2017

Godzina emisji: 21.00

mc/bch

Czytaj także

Jan Englert czyta "Dziennik" Szczepańskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2015 16:00
Zapiski Jana Józefa Szczepańskiego to panorama epoki i autoportret niezależnej duszy człowieka, który żarliwie broni swoich racji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szymborska – Filipowicz. Ryby, koty, poezja i miłość

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 15:00
W jednym z listów zawartych w wydanym właśnie tomie "Najlepiej w życiu ma twój kot" Wisława Szymborska pisała do Kornela Filipowicza: "osoba, z którą się zadajesz, nawet nie wie, gdzie ryba ma głowę, a gdzie ogon".
rozwiń zwiń