X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Javier Marías. Pisarz inteligentny dla inteligentnych

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2018 12:14
- Jest to pisarz szczególny, przynajmniej dla pewnego typu czytelników, którzy jeszcze istnieją w tym świecie. Javier Marías chce pisać powieści inteligentne, dla inteligentnych ludzi, inteligentnym językiem, używając inteligentnych narzędzi literackich i inteligentnej pamięci literackiej - mówił w Dwójce Carlos Marrodan Casas.
Audio
  • O fenomenie literatury Javiera Maríasa (Dwukropek/Dwójka)
Javier Maras
Javier MaríasFoto: J.P.GANDUL/PAP/EFE

Lidia Sadowa 1200.jpg
Splot miłości i polityki w powieści Javiera Mariasa

Javier Marías, jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy hiszpańskich, z wyboru żyje w innej epoce: pali jak smok, nie używa komputera, nie ma telefonu komórkowego, pisze na maszynie, a poprawki wprowadza ołówkiem. Jego powieści, choć czerpią w równej mierze z Szekspira i szpiegowskich thrillerów, też pozornie nie pasują do naszych czasów - pojedyncze sceny u Maríasa ciągną się przez dziesiątki stron, dygresje się zapętlają, czas niemal przestaje płynąć.

Trudno jednak znaleźć dziś w Europie pisarza równie uważnego, równie głęboko zainteresowanego związkami między pamięcią, przemijaniem, miłością i poczuciem krzywdy. Ujmując rzecz krótko: Marías to prawdziwy slow food w erze literackiego fast foodu. Właśnie ukazuje się na polskim rynku jego najnowsza powieść, "Berta Isla" - z tej okazji o fenomenie Maríasa rozmawialiśmy w audycji ze znakomitymi iberystami i tłumaczami - Tomaszem Pindlem i Carlosem Marrodanem Casasem.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadził: Piotr Kofta

Data emisji: 12.10.2018

Godzina emisji: 21.30

mko/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Podróżowanie jest częścią procesu pisania"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 14:30
– Sama podróż, gdy jeszcze nie jestem u celu, pomaga uporządkować myśli albo przygotować grunt pod kolejne teksty – mówiła poetka Natalia Malek w rozmowie o odysejach poetów.
rozwiń zwiń