Zawsze w kontrze. W 35. rocznicę śmierci Józefa Mackiewicza

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2020 16:00
W audycji wspominaliśmy prozaika, dziennikarza, publicystę, świadka ekshumacji grobów oficerów polskich w Katyniu w 1943 roku, wytrwałego głosiciela prawdy o tej zbrodni, przez wiele dekad pisarza wyklętego i przemilczanego.
Audio
  • Wspomnienie o Józefie Mackiewiczu (Dwukropek/Dwójka)
Józef Mackiewicz z żoną, Barbarą Toporską. Monachium 1966
Józef Mackiewicz z żoną, Barbarą Toporską. Monachium 1966Foto: ze zbiorów Archiwum Emigracji Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu

"Wolność myśli w najbardziej potocznym pojęciu tego słowa rozumiem jako: po pierwsze  prawo poznawania prawdy, po drugie – prawo wypowiadania prawdy. Nawiasem należałoby dodać, że jest to jedyna rzecz naprawdę ciekawa w życiu" – twierdził Józef Mackiewicz, który zmarł 31 stycznia 1985 roku w Monachium w wieku 82 lat.

W szkicu zatytułowanym "Nowoczesność Mackiewicza" pisał prof. Włodzimierz Bolecki: "Mackiewicz - z wykształcenia przyrodnik – zapisywał tysiące faktów, szczegółów, zjawisk. Ale na nich nie poprzestawał. W kosmosie wydarzeń społecznych, które obserwował w XX wieku szukał uniwersalnej wiedzy o człowieku i społeczeństwie - tak jak najwięksi pisarze tej części Europy".

W 35. rocznicę śmierci autora "Kontry", a także tuż przed 80. rocznicą zbrodni katyńskiej i w Roku Bitwy Warszawskiej (przypomnijmy, że Józef Mackiewicz był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej i o tym wydarzeniu pisał m.in. w powieści "Lewa wolna") o aktualności jego przemyśleń dotyczących m.in. stosunku do prawdy, systemów totalitarnych oraz stosunku człowieka do przyrody rozmawiali w audycji: dr Małgorzata Ptasińska – historyk z Instytutu Pamięci Narodowej, dr Katarzyna Bałżewska –literaturoznawczyni, autorka ukazującej się wkrótce książki "Przestrzenie totalitarnego zniewolenia. Doświadczenie wojny i okupacji w twórczości Józefa Mackiewicza" oraz prof. Włodzimierz Bolecki, historyk literatury z Instytutu Badań Literackich PAN, autor m.in. monografii poświęconej pisarzowi "Ptasznik z Wilna. O Józefie Mackiewiczu".

***

Tytuł audycji: Dwukropek 

Prowadziła: Dorota Gacek

Goście: dr Małgorzata Ptasińska (historyk z Instytutu Pamięci Narodowej), dr Katarzyna Bałżewska (literaturoznawczyni, autorka książki "Przestrzenie totalitarnego zniewolenia. Doświadczenie wojny i okupacji w twórczości Józefa Mackiewicza"), prof. Włodzimierz Bolecki (historyk literatury z Instytutu Badań Literackich PAN, autor m.in. monografii Józefa Mackiewicza "Ptasznik z Wilna. O Józefie Mackiewiczu")

Data emisji: 02.02.2020

Godzina emisji: 16.00

pg/kr

Czytaj także

Józef Mackiewicz: bolszewizm nie uznaje prawdy

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2015 12:40
- Ten pisarz już w latach 30. XX w. zrozumiał podstawowe instrumenty propagandy sowieckiej – mówił w Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki, omawiając nowo wydane książki Mackiewicza: "Tajemnica żółtej willi" oraz "Wieszać czy nie wieszać".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Józef Mackiewicz: Polakom brakuje ducha przekory

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2016 13:08
- Jego tezy o polskim charakterze narodowym idą w kontrze do wizji tradycyjnej czy stereotypowej – podkreślał prof. Maciej Urbanowski, mówiąc o "trzeźwiącej i zaskakującej" lekturze nowo wydanych tekstów Józefa Mackiewicza.
rozwiń zwiń