Czechosłowacka nowa fala w kinie

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2016 14:27
W "Akademii kina" porozmawiamy o jednym z najciekawszych nurtów w historii światowej kinematografii.
Kadr z filmu Pociągi pod specjalnym nadzorem
Kadr z filmu "Pociągi pod specjalnym nadzorem"Foto: PAP

Twórca "Miłości blondynki" Miloš Forman, Jiří Menzel i jego "Postrzyżyny" oraz "Pociągi pod specjalnym nadzorem", Věra Chytilová, Ivan Passer - to czołowe postaci czechosłowackiej nowej fali w latach 60. XX wieku. Filmy z tego nurtu zdobyły wiele nagród, w tym Oskary za "Pociągi pod specjalnym nadzorem" oraz "Sklep przy głównej ulicy".

Polityczna odwilż umożliwiła powstanie wielu wybitnych obrazów, które w paradokumentalnej niekiedy formie opisywały absurdy współczesnego życia bądź rozliczały się z wojenną przeszłością.

Patos i groteska, humor i dramat – te skrajności czechosłowaccy reżyserzy potrafili łączyć w sposób mistrzowski. Swoje filmy opierali często na literaturze i twórczości takich m.in. pisarzy jak Hrabal czy Kundera. Brutalnie stłumiona w 1968 roku Praska Wiosna zmusiła wielu artystów do emigracji, ale wśród nich jedynie odniósł spektakularny sukces na Zachodzie.

O czechosłowackiej nowej fali, jej artystach i politycznym kontekście prof. Marek Hendrykowski porozmawia z Anną Fuksiewicz.

***

Na audycję "Akademia kina" zapraszamy w piątek (29.07) w godz. 22.30-23.00.

bch/jp

Czytaj także

Menzel: pochwał Hrabala nie brałem na serio

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2016 18:30
- Mamy takie powiedzenie, że kiedy się szczęście się zmęczy, to usiądzie nawet na ośle. I to jest właśnie mój przypadek - opowiadał w Dwójce kultowy czeski reżyser.
rozwiń zwiń