Fenomen secesyjnej architektury Lwowa

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2014 11:24
- Na powstanie tomu "Secesje po Lwowie" nałożyły się dwa procesy: emocjonalny i poznawczy - powiedziała Żanna Komar, współautorka książki.
Audio
  • Z miłości do secesyjnego Lwowa (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Kolejowy Dworzec Główny we Lwowie jest jedną najdoskonalszych konstrukcji inżynierskich tego miasta z epoki secesji.
Kolejowy Dworzec Główny we Lwowie jest jedną najdoskonalszych konstrukcji inżynierskich tego miasta z epoki secesji.Foto: Wikipedia/ Mareksilarski/C.C. 2.5

- To miasto znałam jako dziecko, przyjmowałam je takim, jakie jest, nie było to wówczas dla mnie aż tak ważne jak teraz, gdy mieszkam już w Polsce. Obecnie patrzę na Lwów trochę przez inny pryzmat. Pojawia się miłość do tego miasta - dodała.

Jacek Tokarski, pomysłodawca i redaktor książki "Secesje we Lwowie" przyznał, że pomysł na książkę powstał z zachwytu i zainteresowania architekturą secesyjna tego miasta. - To realizacja marzenia. Lwów znam bardzo dobrze, być może znam to miasto najlepiej ze wszystkich i jest mi bliskie - powiedział.

Żanna Komar powiedziała, że układ książki determinowany jest chronologicznie, ale także przez osoby, które odegrały największą rolę w kształtowaniu stylu secesyjnego w architekturze Lwowa.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku
Prowadził: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Żanna Komar (współautorka książki "Secesje we Lwowie"), Jacek Tokarski (pomysłodawca i redaktor książki) i prof. Jakub Lewicki (historyk sztuki z UKSW)

Data emisji: 16.12.2014

Godzina emisji: 21.30

to/mc

Czytaj także

Futuwawa, Futuwisła, czyli nowa wizja miasta

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 19:10
Pałac Kultury zalany jeziorem, wyciąg narciarski nad pasażem Wiecha, a może kładka rowerowa ciągnąca się pod mostem Poniatowskiego? Projekty, które znajdziemy na portalu Futuwawa, potrafią być naprawdę szalone, nie wszystkie jednak są tak utopijnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mauzoleum modernizmu", czyli polska architektura w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2014 09:00
14. Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji (7 czerwca - 23 listopada) jest bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem architektonicznym na świecie. O ekspozycji przygotowanej w ramach Polskiego Pawilonu porozmawiamy w poniedziałkowej audycji "O wszystkim z kulturą".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: zamek w Holszanach będzie odnowiony? Na razie brak funduszy

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2014 10:00
Zamek w Holszanach może się stać atrakcją turystyczną Białorusi. Muszą się jednak znaleźć fundusze na prace konserwatorskie budowli wzniesionej 404 lata temu.
rozwiń zwiń