Przewodnik po "wydolności ludzkiego myślenia"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2016 09:00
- Chodziło nam o to, by poczuć autentyczny ruch myśli - tak o książce "Panoramy współczesnej filozofii" mówił w Dwójce dr Bogdan Dziobkowski.
Audio
  • Rozmowa z drem Dziobkowskim wokół książki "Panoramy współczesnej filozofii" (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Panorama współczesnej filozofii napisana jest w formie prezentacji i obrony wybranych stanowisk w ramach konkretnych dyskusji w obszarze np. epistemologii (zdj. ilustracyjne)
Panorama współczesnej filozofii napisana jest w formie prezentacji i obrony wybranych stanowisk w ramach konkretnych dyskusji w obszarze np. epistemologii (zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay/domena publiczna

Książka, która stanowi unikatowy na polskim rynku przewodnik po zagadnieniach współczesnej filozofii, dotyczy m.in. dyskusji wokół istoty i znaczenia języka. Jak podkreślił dr Dziobkowski, redaktor publikacji, kwestia ta kluczowa jest nie tylko do zrozumienia języka, ale także dla poznania wydolności ludzkiego myślenia.

- Wydaje nam się, że myślenie nie ma granic. Ale w gruncie rzeczy jeśli pójdziemy w naszej analizie za daleko, trafimy na pewnego rodzaju paradoks. Nie uzyskamy żadnego wyjaśnienia, tylko myślowy zamęt.

Jaka jest istota reguł kierującym językiem i innymi obszarami rzeczywistości? Jakie było podejście do tych kwestii w XX wieku i jakie jest teraz? W audycji również o etyce i innych zagadnieniach w polskiej filozofii.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Barbara Schabowska

Goście: dr Bogdan Dziobkowski (filozof, redaktor)

Data emisji: 16.08.2016

Godzina emisji: 22.30

mz/jp

Czytaj także

Blaise Pascal. 400 urodziny genialnego oszczercy

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2023 05:30
Dla rozrywki rozwiązał jeden z najtrudniejszych problemów geometrycznych i rzucił na papier myśli o najwyższych prawdach boskich i ludzkich, w których ukazał niedościgłe wzory najzręczniejszej drwiny i nieodpartej argumentacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czego Sokrates nauczył się od innych ludzi?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2016 14:00
– Sokrates tworzył idee. One miały charakter transcendentny, ale ich geneza była społeczna – mówił prof. Piotr Nowak, autor zbioru esejów "Umieram, więc jestem".
rozwiń zwiń