Czuła kronikarka. Jacek Dehnel o babci Lali

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2017 14:00
– Moja babcia wiedziała, jak wyglądali tamci ludzie, pamiętała konkretne sceny. Miała oko do szczegółu – mówił Jacek Dehnel o opowiadaniach swojej babci Heleny Karpińskiej opublikowanych w książce "Życie Lali przez nią same opowiedziane".
Audio
  • Czuła kronikarka. Jacek Dehnel o babci Lali (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Fragment okładki pierwszego wydania Lali Jacka Dehnela
Fragment okładki pierwszego wydania "Lali" Jacka DehnelaFoto: materiały prasowe

Jacek Dehnel 1200.jpg
Białe kruki ze zbiorów Jacka Dehnela

– Jedną z rzeczy, które podobają mi się w tych opowiadaniach, jest to, że są bardzo niejednoznaczne. Ładnie balansują postaci. Nikt nie jest tam tylko zły albo tylko dobry, a dylematy wielu bohaterów są często nierozwiązywalne – powiedział pisarz, który swoją babcię sportretował w wydanej w 2006 r. "Lali". Zbiór tekstów Heleny Karpińskiej w jego opracowaniu ukaże się za kilka dni nakładem wydawnictwa W.A.B wraz ze wznowieniem jego powieści.

Jacek Dehnel opowiadał w Dwójce m.in. o tym, w jaki sposób "Życie Lali" dopełnia "Lalę", jak odnalazł teksty swojej babci i co go w nich najbardziej ujęło, choć - gdy pierwszy raz na nie spojrzał - wydały mu się "bardzo nieciekawe" i "przebrzmiałe".

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: Jacek Dehnel (poeta, prozaik, eseista, tłumacz, wnuk Heleny Karpińskiej)

Data emisji: 30.03.2017

Godzina emisji: 21.30

mc/jp

Czytaj także

Jacek Dehnel na spacerze po życiu Muzeum Narodowego

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 10:30
– Początkowo miała to być po prostu książka o Muzeum Narodowym w Warszawie na jego 150-lecie – mówił pisarz o "Proteuszu", nietypowej historii stołecznej placówki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matka Makryna. Jak fałszywa zakonnica omamiła pół Europy?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2016 11:00
- Muszę podziękować autorowi za tę powieść. Pisarzowi wolno, i z tego Jacek Dehnel skorzystał, zrobić coś, czego nie wolno historykowi – podkreślał dr Jerzy Łukaszewski, opowiadając o kontekście historycznym "Matki Makryny".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecz o utracie złudzeń. "Zimowe królestwo" Larkina

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2017 15:40
 - Larkin jest tu filozofem, który bardzo subtelnie bada kondycję ludzką - podkreślał Jacek Dehnel, opowiadając o nowo wydanej powieści Philipa Larkina "Zimowe królestwo".
rozwiń zwiń