Jacek Dehnel na spacerze po życiu Muzeum Narodowego

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 10:30
– Początkowo miała to być po prostu książka o Muzeum Narodowym w Warszawie na jego 150-lecie – mówił pisarz o "Proteuszu", nietypowej historii stołecznej placówki.
Audio
  • Jacek Dehnel o swojej książce "Proteusz, czyli o przemianach. Spacerownik po historii Muzeum Narodowego w Warszawie" (Poranek Dwójki)
Część gmachu Muzeum Narodowego w Warszawie
Część gmachu Muzeum Narodowego w WarszawieFoto: Muzeum Narodowe w Warszawie/wikimedia/CC BY SA 4.0

– Pomyślałem jednak, by zrobić spacerownik po historii muzeum – opowiadał Jacek Dehnel. – Bardzo zależało mi na tym, by była to książka przystępna, choć obejmuje 150 lat. Nie ma np. przypisów, daty są przesunięte na marginesy, by nie zakłócały w miarę potoczystej lektury – powiedział.

Pełny tytuł publikacji brzmi: "Proteusz, czyli o przemianach. Spacerownik po historii Muzeum Narodowego w Warszawie". – "Proteusz" dlatego, że to muzeum cały czas było czymś innym niż tym, do czego zostało powołane – zauważył Jacek Dehnel, przypominając dramatyczną historię instytucji.

***

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Gość: Jacek Dehnel (poeta, tłumacz i prozaik)

Data emisji: 2.12.2015

Godzina emisji: 8.35

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

mc/jp

Czytaj także

Facebook jak stolik w kawiarni literackiej. Przepytywanie Jacka Dehnela

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2015 19:00
O pożytkach płynących zarówno z mediów społecznościowych, jak i z tradycyjnych technik literackich opowiadał w Dwójce Jacek Dehnel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Istnienie duchów a praca tłumacza. Nowy Henry James

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 15:30
- Każdy przekład jest interpretacją – przypominał Jacek Dehnel, autor nowego tłumaczenia słynnej powieści Henry’ego Jamesa "The Turn of the Skrew".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szkoły pełne muzealników. Przerwy niczym targowiska

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2015 17:04
- Zaintrygowało nas, że to zjawisko jest niezwykle masowe - mówiła etnografka Anna Grunwald, która w Dwójce opowiadała o społecznym fenomenie dziecięcego kolekcjonowania.
rozwiń zwiń