Świdermajer. Koniec świata podwarszawskich willi

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2015 12:00
- Nie wiedziałem, że mieszkamy w zabytkach – mówił w Dwójce Józef Hen, wspominając swój przedwojenny, drewniany dom zbudowany w stylu świdermajer.
Audio
  • Świdermajer. Koniec świata podwarszawskich willi (fragm. audycji Spotkania po zmroku/Dwójka)
Józefów, rok 1948. Kolonia Świder-Brzegi. Budynek w stylu świdermajer
Józefów, rok 1948. Kolonia Świder-Brzegi. Budynek w stylu świdermajerFoto: PAP

To ostatni moment, by przyjrzeć się tej architekturze. – W dziewięćdziesięciu procentach stan budynków jest już raczej krytyczny. To już okres śmierci technicznej, choć są chlubne wyjątki – opowiadał Paweł Ajdacki o tym, co zachowało się dziś z dawnego świata podwarszawskich letnisk.

Co wspólnego z wprowadzeniem do Polski tego sposobu budowania, i z rozpowszechnieniem samej nazwy, ma pewien powstaniec styczniowy i Konstanty Ildefons Gałczyński? Jak wyglądała przez wojną kolejowa linia otwocka? Wśród wielu wspomnień o świecie świdermajera znalazła się również postać… Sandry Bullock.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Przygotowała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście: Józef Hen (pisarz), Katarzyna Stanny Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Agnieszka Gajc (prowadząca audycję radiową o architekturze świdermajer), Paweł Ajdacki (z Muzeum Wawra), Tomasz Brzostek (założyciel portalu internetowego świdermajer.info i organizator Festiwalu Świdermajer)

Data emisji: 4.08.2015

Godzina emisji: 20.00

jp/mm

Czytaj także

Supersam. Pierwszy sklep samoobsługowy w PRL

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2024 05:35
- Była to wzorcowa i nowoczesna placówka. Jej załoga była dumna, że pracuje w Supersamie, w którym jednak w tamtych czasach było mięso i bywały kurczaki z rożna – wspomina dziennikarka Małgorzata Szejnert, autorka książki "My właściciele Teksasu”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tu było, tu stało", czyli o Warszawie, której nie ma

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 12:00
Ponad 60 budynków, ważnych z punktu widzenia architektury, zniknęło z krajobrazu Warszawy po 1989 roku. Wśród nich nieodżałowane perełki, o których w "Do południa" mówi Patrycja Jastrzębska, autorka mapy "Tu było, tu stało".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miasto Marii Dąbrowskiej i potwór w jego sercu

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2015 13:30
- Pierwszy raz ujrzała Warszawę w 1905 roku i od razu pokochała to miasto. Wojna w tej kwestii niewiele zmieniła - podkreślali autorzy książki "Warszawa Marii Dąbrowskiej. Portret miasta w zwierciadle literatury".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pałac Kultury, czyli solidna konstrukcja amerykańska

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2015 13:00
- Architektoniczna kuriozalność Pałacu wynika z jego anachroniczności, bo nawiązuje on do moskiewskich drapaczy chmur, które stanowiły próbę przegonienia nowojorskiej architektury wysokościowej z przełomu wieków - mówił historyk sztuki prof. Waldemar Baraniewski.
rozwiń zwiń