REKLAMA

Kazuo Ishiguro. "Laureat zrodzony z kompromisu"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 10:30
- Werdykt w sprawie literackiej nagrody Nobla to wybór, który mógł być bezpiecznym pogodzeniem interesów europejskich i azjatyckich stronnictw wewnątrz Akademii Szwedzkiej. Ishiguro z jednej strony urodził się w Japonii, ale z drugiej - wychował się w Wielkiej Brytanii i pisze po angielsku – powiedział Piotr Kofta.
Audio
  • Rozmowa o twórczości laureata literackiej Nagrody Nobla Kazuo Ishiguro (Poranek Dwójki)
Kazuo Ishiguro
Kazuo IshiguroFoto: PAP/EPA

Dziennikarz Dwójki opowiadał wraz z innym zaproszonymi do audycji gośćmi o twórczości 114. laureata literackiej Nagrody Nobla Kazuo Ishigury.

- Moim zdaniem pisarstwo Ishigury nie zasługuje na tę nagrodę i pewnie dlatego jego nazwisko nie pojawiało się nawet na listach w ramach przednoblowskich spekulacji – powiedział Grzegorz Jankowicz. Krytyk literacki zwrócił uwagę na książkę pt. "Pogrzebany olbrzym", przestawiającą mocno zarysowany wewnętrzny konflikt angielski.

- Akademia Szwedzka mogła odczytać tę książkę jako odniesienie do aktualnej polityki brytyjskiej, jednak trzeba mieć na uwadze, że to powieść osadzona w średniowiecznym kontekście historyczno-politycznym. Na dodatek to tom mocno przekombinowany, tak jakby pisząc go, Ishiguro bardzo chciał stworzyć coś niezwykłego – dodał Grzegorz Jankowicz.

Kogo krytycy widzieliby jako kandydata do literackiej Nagrody Nobla i jaki wątek konsekwentnie powtarza się w książkach Kazuo Ishigury? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Piotr Kofta (dziennikarz Dwójki), Jerzy Jarniewicz (krytyk literacki, filolog angielski), Jan Rybicki (tłumacz książek Kazuo Ishigury), prof. Krystyna Stamirowska (Uniwersytet Jagiellonski), Grzegorz Jankowicz (krytyk literacki, eseista, dyrektor programowy Festiwalu Conrada)

Data emisji: 5.10.2017

Godzina emisji: 22.00

mz/bch

Czytaj także

Poezja i kradzione płyty Boba Dylana

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2016 15:00
- Teksty pisane przez Boba Dylana tak naprawdę pokazują całą swoją siłę, dopiero wtedy, gdy są śpiewane – powiedział w Dwójce Jerzy Jarniewicz, autor książki "All you need is love. Sceny z życia kontrkultury".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Ferency odwiedza "Dzielnicę występku" Llosy

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2016 10:20
Znakomity aktor czytał w Dwójce fragmenty powieści 80-letniego peruwiańskiego noblisty, która ukazała się właśnie w przekładzie Marzeny Chrobak.
rozwiń zwiń