Magdalena Zawadzka: rodzice ostrzegali mnie przed takimi jak Gustaw

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2018 12:44
We wtorek (6.03) minęła 10. rocznica śmierci Gustawa Holoubka. Aktora wspominali w Dwójce jego przyjaciele, syn oraz Magdalena Zawadzka, z którą przez 35 lat byli małżeństwem.
Audio
  • Gustaw Holoubek we wspomnieniach przyjaciół i bliskich (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Magdalena Zawadzka i Gustaw Holoubek w Teatrze Polskiego Radia (zdjęcie z 1980 r.)
Magdalena Zawadzka i Gustaw Holoubek w Teatrze Polskiego Radia (zdjęcie z 1980 r.)Foto: Maciej Belina Brzozowski/PAP

gustaw holoubek 1200 PAP.jpg
"Holoubek powtarzał, że energia aktorska płynie ze słowa"

Gustaw Holoubek i Magdalena Zawadzka poznali się na planie filmu "Spotkanie w Bajce" (1962). - Miałam 17 lat. W pewnym momencie podeszło dla mnie dwóch eleganckich, ale według mnie starszych panów grających główne role: Gustaw Holoubek i Andrzej Łapicki. Zaproponowali mi pójście na kawę, a ja się strasznie spłoszyłam, ponieważ rodzice uprzedzali mnie, żebym się nie zadawała z nikim z ekipy filmowej, bo to jest banda ludzi, którzy piją wódkę i w ogóle są niebezpieczni dla młodych dziewcząt - opowiadała aktorka.

To, co stało się dalej, rzeczywiście mogło skończyć się dla Magdaleny Zawadzkiej niebezpiecznie. - Odrzuciłam zaproszenie na kawę, ale zrobiłam to tak gwałtownie, że odwróciłam się na pięcie i weszłam w szklane drzwi rozbijając szybę. Bogu dzięki, że mi nosa nie ucięło, ale jedno, niechcący, osiągnęłam, zostałam na zawsze zapamiętana - dodała.


gustaw holoubek 1200 PAP.jpg
Gustaw Holoubek: sport jest jak poezja

W audycji wspominano m.in. również role Gustawa Holoubka w "Operetce" na podstawie dramatu Witolda Gombrowicza (Teatr Dramatyczny w Warszawie) i w "Dziadach" w reżyserii Kazimierza Dejmka (Teatr Narodowy), a także film o przyjaźni Gustawa Holoubka i Tadeusza Konwickiego "Słońce i cień" w reżyserii syna aktora Jana Holoubka. Wykorzystano również fragmenty nagrań archiwalnych.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzą: Anna Lisiecka i Bogumiła Prządka

Goście: Magdalena Zawadzka (aktorka, wdowa po Gustawie Holoubku), Maciej Prus (reżyser), Krzysztof Gosztyła (aktor), Jan Holoubek (reżyser, operator)

Data emisji: 7.03.2018

Godzina emisji: 21.30

pg/jp

Czytaj także

Gustaw Holoubek: sport jest jak poezja

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2018 15:26
6 marca minęła 10. rocznica śmierci Gustawa Holoubka. Z tej okazji przypomnieliśmy archiwalne nagrania jednego z najwybitniejszych polskich aktorów. A z nich dowiadujemy się m.in. o jego pasji do sportu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Holoubek powtarzał, że energia aktorska płynie ze słowa"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 09:16
- Rodzajem teatru nierozerwalnie związanym z literaturą, ze słowem, jest teatr dramatyczny. On nie komentuje ani nie ilustruje literatury, tylko ją ucieleśnia - mówiła w Dwójce Małgorzata Terlecka-Reksnis, autorka książki "Holoubek. Rozmowy".
rozwiń zwiń