X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Holoubek powtarzał, że energia aktorska płynie ze słowa"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 09:16
- Rodzajem teatru nierozerwalnie związanym z literaturą, ze słowem, jest teatr dramatyczny. On nie komentuje ani nie ilustruje literatury, tylko ją ucieleśnia - mówiła w Dwójce Małgorzata Terlecka-Reksnis, autorka książki "Holoubek. Rozmowy".
Audio
  • Małgorzata Terlecka-Reksnis wspomina Gustawa Holoubka w 10. rocznicę śmierci aktora (Poranek Dwójki)

gustaw holoubek 1200 PAP.jpg
Gustaw Holoubek i jego życiowa droga. Archiwalne wspomnienia

We wtorek (6.03) mija 10. rocznica śmierci Gustawa Holoubka. Był on jednym z najwybitniejszych polskich aktorów, wykreował ponad dwieście wybitnych ról teatralnych, telewizyjnych i filmowych. Jak podkreślała w "Poranku Dwójki" Małgorzata Terlecka-Reksnis, bohater jej książki traktował swój zawód w sposób twórczy: - Aktorstwo nie było dla niego tylko rzemiosłem, gdzie liczy się technika odtworzenia. Liczył się dla niego również ten wymiar twórczy, który powoduje, że aktor interpretuje świat i pomaga zrozumieć go innym.

Kreacją Gustawa Holoubka, która przeszła do historii była rola Konrada w legendarnym spektaklu "Dziady" Kazimierza Dejmka. - Wygłaszając "Wielką improzwizację" Holoubek nie próbował żadnych aktorskich konstrukcji, chwytów. Po prostu zawierzył Mickiewiczowi, zawierzył słowu, poddał się tej energii i odwołał się do takiego pierwotnego języka mówionego, do oralności. Czyli nie do teatralności, nie do deklamacji, recytacji, tylko właśnie do oralności, pewnej formuliczności i rytmizacji. Nagle to słowo mówione stało się niesamowicie żywe - tłumaczyła Małgorzata Terlecka-Reksnis.

Jak Kazimierz Dejmek zareagował, gdy po raz pierwszy zobaczył "Wielką improwizację" w wykonaniu Gustawa Holoubka podczas próby generalnej "Dziadów"? Dlaczego aktorstwo filmowe było dla Gustawa Holoubka mniej wartościowe niż praca w teatrze? O tym w nagraniu audycji.

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Małgorzata Terlecka-Reksnis (dziennikarka, reporterka)

Data emisji: 6.03.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał zostal wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

pg/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Z Holoubkiem i Konwickim przy stoliku

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2015 12:02
Barwne gawędy Margarity Rajewej, żony cenionego poety i dramaturga Antoniego Marianowicza, przenoszą nas m.in. w świat legendarnych miejsc literackiej Warszawy.
rozwiń zwiń