REKLAMA

Radiowe kreacje Tadeusza Łomnickiego

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 14:33
22 lutego mija 25. rocznica śmierci znakomitego aktora. W audycji "Zagadkowy kwadrans" pytać będziemy o role Tadeusza Łomnickiego w słuchowiskach.
Tadeusz Łomnicki
Tadeusz ŁomnickiFoto: PAP

Aktor zmarł podczas jednej z ostatnich prób scenicznych szekspirowskiego "Króla Leara", w którym grał tytułową rolę. Pierwsza miała go podziwiać publiczność Poznania. Ostatnie słowa, które wypowiedział to: "Więc jakieś życie świta przede mną! Dalej! Łapmy je, pędźmy za nim! Biegiem, biegiem!" Wpadł za kulisy i upadł - opowiadał w jednym z wywiadów reżyser Edward Korin.

Łomnicki zagrał wiele wspaniałych ról teatralnych - wystarczy przypomnieć choćby jego kreację w "Karierze Artura Ui" Brechta, Łatkę w "Dożywociu" Fredry czy Krappa w "Ostatniej taśmie Krappa" Becketta. Był niezapomnianym filmowym "Panem Wołodyjowskim", bohaterem filmów Munka i Wajdy. Mimo że był rektorem warszawskiej Akademii Teatralnej i kierował Teatrem na Woli, również w Teatrze Polskiego Radia udało mu się stworzyć kilkanaście znakomitych ról.

Pytania w audycji dotyczyć będą jego kreacji w słuchowiskach. Do zdobycia jest książka Jacka Kopcińskiego - "Powrót »Dziadów« i inne szkice teatralne".

***

Na "Zagadkowy kwadrans" w niedzielę (19.02) w godz. 11.30-11.45 zaprasza Iwona Malinowska.

bch/mc

Zobacz więcej na temat: Tadeusz Łomnicki
Czytaj także

Tadeusza Łomnickiego recepta na sukces

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2012 19:00
- Łomnicki jest niedoścignionym wzorem człowieka niezłomnego, którego chce się naśladować - mówi Sebastian Świerszcz, aktor.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisława Celińska po jasnej stronie życia

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2015 19:00
- Każdemu może być szczęśliwym – przekonywała w radiowej Dwójce wybitna aktorka, której album "Atramentowa" uzyskał w ciągu kilku miesięcy status Platynowej Płyty.
rozwiń zwiń