Utrzymać dziedzictwo

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2010 01:00
Dyskusja o polskich muzeach w czasach trudności ekonomicznych, a przede wszystkim – o sytuacji w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Audio

Jakie są wyznaczniki reformy polskich muzeów w czasach trudności ekonomicznych? Na czym miałaby polegać restrukturyzacja placówek muzealnych? A przede wszystkim: jaka jest sytuacja w Muzeum Narodowym w Warszawie, gdzie trwa od jakiegoś czasu konflikt pomiędzy częścią jego pracowników a dyrektorem placówki Piotrem Piotrowskim? W "Sezonie na Dwójkę" dyskutowali na te tematy goście Michała Montowskiego: zastępca dyrektora Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego – dr Piotr Majewski, Przewodniczący Rady Kuratorów Muzeum Narodowego w Warszawie – prof. Witold Dobrowolski oraz kurator Zbiorów Nowożytnej Sztuki Obcej Muzeum Narodowego – prof. Antoni Ziemba. Wysłuchaliśmy również krótkiej wypowiedzi ministra Bogdana Zdrojewskiego.

Piotr Majewski, mówiąc o koncepcji ministerstwa na temat reformy muzeów, zwrócił uwagę na to, że podstawowe zmiany powinny dotyczyć formy zarządzania, w mniejszym zaś stopniu misji. Celem zmian w Muzeum Narodowym – stwierdził przedstawiciel ministerstwa – było uczynienie z tego muzeum instytucji nowocześnie zarządzanej i modyfikującej w niezbędnym stopniu swoją misję.

Jednak zarówno prof. Dobrowolski, jak i prof. Ziemba krytycznie ocenili plany nowego podziału struktury muzeum (likwidacja działu ze sztuką polską, redukcja działu konserwacji) oraz koncepcję programową dyrektora Piotrowskiego, w której sztuka współczesna byłaby wyróżniana kosztem sztuki dawnej. Nie możemy pogodzić się z relatywizmem dawnych kanonów uznanych przez wszystkich – mówił prof. Dobrowolski. Prof. Ziemba natomiast zwracał uwagę na niewłaściwe jego zdaniem, bo zawężone do propagowania tylko jednej opcji światopoglądowej, rozumienie misji muzeum. Jeśli Muzeum Narodowe będzie wyłącznie mechanizmem formowania społeczeństwa na modłę poglądów dyrektora, przestanie być muzeum – powiedział Ziemba.

Goście Michała Montowskiego odpowiadali również na pytania słuchaczy, którzy wyrażali swoje wątpliwości co do obecnej sytuacji w warszawskim muzeum.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Czytaj także

KLCW: Zamek Królewski w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2008 01:20
W Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego spacer po Zamku Królewskim w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum na wakacje

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2010 16:56
Mumie, sfinksy, wizerunki smoków i warsztaty plastyczne - takie atrakcje przygotowało Muzeum Narodowe w Warszawie dla dzieci, które spędzają lato w stolicy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co z najpiękniejszym parkiem Warszawy?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2010 06:00
Jaką wizję Łazienek Królewskich ma ich nowy dyrektor? Czy to przede wszystkim teren rekreacyjny, czy też zabytek? Posłuchaj rozmowy.
rozwiń zwiń