Kontrrewolucja albo robotnicza rewolta

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2010 08:00
Czterdzieści lat temu robotnicy Wybrzeża zaprotestowali przeciwko wprowadzonej chyłkiem podwyżce cen żywności. W odpowiedzi władza wyprowadziła na ulice czołgi.
Audio
  • Grudzień 1970: kontrrewolucja albo robotnicza rewolta

Czterdzieści lat temu robotnicy Wybrzeża zaprotestowali przeciwko wprowadzonej chyłkiem podwyżce cen żywności. Władza wyprowadziła na ulice wojsko i milicję. Był to jeden z najbardziej krwawych momentów w powojennej historii Polski.

W piątek 11 grudnia 1970 roku władze zatwierdziły drastyczną podwyżkę, która objęła podstawowe produkty żywnościowe. Następnego dnia wieczorem w radiu i telewizji ukazał się specjalny komunikat w tej sprawie. W przedświąteczną niedzielę 13 grudnia Polacy robili zakupy i komentowali nowe ceny. W poniedziałek doszło do pierwszych protestów. Na ulicę wyszli stoczniowcy z Gdańska. Po południu doszło do pierwszych starć milicji z robotnikami.

15 grudnia Gdańsk odpowiedział protestami. Wielotysięczna demonstracja zgromadziła się przed gmachem Komitetu Wojewódzkiego PZPR i komendy miejskiej MO W czasie starć wojsko i milicja po raz pierwszy użyły broni palnej. Robotnicy zdobyli i podpalili gmach KW, symbol władzy komunistycznej. W odpowiedzi władze skierowały do miasta czołgi.

Protesty rozprzestrzeniały się na całe Wybrzeże. Zastrajkowały zakłady pracy w Gdyni i Szczecinie. Na ulicę wyszli ludzie w Elblągu, Słupsku, Krakowie i innych miastach.

Według oficjalnych danych w protestach zginęło 45 osób, a 1165 zostało rannych.

Zapraszamy do wysłuchania audycji z cyklu Słowa po zmroku zatytułowanej "Grudzień 1970: kontrrewolucja albo robotnicza rewolta. Program przygotowany przez Bartosza. W audycji szczegółowy przebieg grudniowej rewolty opatrzony komentarzami prof. Andrzeja Szpocińskiego, prof. Jerzego Eislera i prof. Wojciecha Roszkowskiego.

Aby wysłuchać całej audycji wystarczy kliknąć w dźwięk w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Czytaj także

Chodziliśmy we krwi

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2011 13:26
Relacja Henryki Halman, pielęgniarki, matki Wiesława Kasprzyckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wolno cicho siedzieć i głodować

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2011 10:16
Znów ogarnie szarego robotnika "czarna rozpacz" na samą myśl, jak żyć, jak przeżyć w obliczu coraz to bardziej wzrastających kosztów utrzymania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Dudek: Masakra w Gdyni była przełomem

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2011 16:05
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Machcewicz: Dzięki RWE robotnicy wiedzieli, że nie są sami

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2011 06:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reżyserując "Czarny Czwartek” miałem wrażenie, że robię horror

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2010 06:00
W czterdziestą rocznicę Grudnia 1970 powstał pierwszy fabularny film na ten temat. Reżyser Antoni Krauze opowiada portalowi polskieradio.pl o realizacji "Czarnego Czwartku".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawdziwa historia Janka Wiśniewskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2011 07:00
Jest symbolem grudniowej masakry. Symbolem Czarnego Czwartku w Gdyni, gdzie w 1970 roku zastrzelono 18 osób, stał się obraz pochodu, na którego czele niesiono na drzwiach zwłoki młodego człowieka.
rozwiń zwiń