2010 w kulturze polskiej – podsumowanie

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2010 15:05
W mijającym roku w kulturze działo się bardzo dużo. O ocenie tych różnorodnych przedsięwzięć i inicjatyw mówili w Dwójce minister B. Zdrojewski, prof. D. Folga-Januszewska, B. Świątkowska, prof. A. Rottermund i P. Potoroczyn.
Audio

– To nie był łatwy rok – mówił Bogdan Zdrojewski, wskazując na wielość różnego rodzaju kulturalnych inicjatyw i przedsięwzięć. Ostatnie dwanaście miesięcy w kulturze wypadają według ministra pozytywnie: rzeczy dobrych wydarzyło się bowiem sporo. Przede wszystkim Rok Chopinowski – najlepsza w historii Polski promocja naszego kraju. Poza tym wiele zakończonych w 2010 roku ważnych inwestycji (choćby galeria w Sukiennicach), niezwykle istotne przedsięwzięcia legislacyjne (program Kultura+ , nowelizacja Ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej) oraz kampanie społecznościowe (Mapa Kultury, Republika Książki). Minister Zdrojewski skomentował również zmiany personalne, które miały miejsce w kończącym się właśnie roku, a dotyczyły kluczowych na polskiej kultury instytucji. 

Prof. Folga-Januszewska zwróciła uwagę na bardzo pozytywną, jej zdaniem, aktywizację regionalnych środowisk kultury: inicjatywy m.in. w Zakopanem, w Nowym Sączu, na Świętym Krzyżu, otwarcie kilkudziesięciu nowych instytucji muzealnych i paramuzelanych.  – To przeniesienie się aktywności z centrum do różnych regionów – mówiła prof. Folga-Januszewska – jest najważniejsze w obecnej reformie kultury.

Bogna Świątkowska z kolei podkreśliła ogromną wagę edukacji w zakresie sztuki i kultury – w obszarze tym, jak się okazuje, jest jeszcze wiele do zrobienia. Panujący w naszym kraju profil kształcenia kulturowego jest już nieco nieaktualny, brakuje mu choćby szerszego, interdyscyplinarnego spojrzenia.

– Po raz pierwszy odczuwam w środowisku muzealników ferment i świadomość nieodwracalności zmian – mówił prof. Andrzej Rottermund, wskazując na pozytywne inicjatywy mijającego roku: ekspozycje w Żelazowej Woli, w krakowskiej Fabryce Schindlera, cieszące się ogromną popularnością wystawy polskiej sztuki w Japonii. Paweł Potoroczyn opowiadał natomiast o planach Instytutu Adama Mickiewicza na przyszły rok, które wiążą się przede wszystkim z polską prezydencją UE.   

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku 2010 w kulturze polskiej – podsumowanie w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Permanentnie zadowolony minister

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2010 19:04
- Nie ulega wątpliwości, że reprezentowanie polskiej kultury to powód do satysfakcji - powiedział Bogdan Zdrojewski w "Pulsie Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ruszył "facebook kultury" w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2010 14:55
Na portalu społecznościowym Mapa Kultury informacje o wydarzeniach kulturalnych zamieszczać będą mogli jego użytkownicy. Hasło portalu to "Kultura cię zaskoczy - zaskocz innych, opowiedz o swoim miejscu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok dobrych zmian

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2010 09:59
- To był szczególny rok, bo Chopinowski – uważa minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.
rozwiń zwiń