Jerzy Wasowski w krawacie chodził nawet na plażę

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 11:32
- Tata mawiał, że pisze piosenki niewymagające wysiłku intelektualnego od słuchacza, bo ten wysiłek zostawia sobie - w 100. rocznicę urodzin współtwórcę Kabaretu Starszych Panów wspominali w Dwójce jego syn Grzegorz Wasowski i Jerzy Kisielewski.
Audio
  • Jerzego Wasowskiego w 100. rocznicę urodzin wspominają Grzegorz Wasowski i Jerzy Kisielewski (Sezon na Dwójkę/Dwójka)
Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski, Kabaret Starszych Panów. Wieczór XV Ostatni naiwni, Warszawa 11.12.1965.
Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski, Kabaret Starszych Panów. Wieczór XV "Ostatni naiwni", Warszawa 11.12.1965. Foto: TVP/PAP/Zygmunt Januszewski

Zanim Jerzy Wasowski założył czarny cylinder i surdut, by w ramach Kabaretu Starszych Panów komponować piosenki, które do dziś pozostają kwintesencją smaku, stylu i błyskotliwego poczucia humoru, to przez długi okres swoją przyszłość wiązał przede wszystkim z nauką i nowymi technologiami.

We wrześniu 1939 roku jako pracownik Polskiego Radia wsławił się uruchomieniem uszkodzonego nadajnika Warszawa II, co po latach uznawał za najdonioślejszy moment w swojej zawodowej karierze. Pracę w dziale technicznym radia porzucił jednak wkrótce na rzecz muzyki. - Tata zaczął komponować, kiedy okazało się, że z kariera naukowa mu nie wyjdzie i że pisanie piosenek będzie najprzyjemniejszym i najmniej nudnym zajęciem, które pozwoli mu utrzymać rodzinę - opowiadał w "Sezonie na Dwójkę" Grzegorz Wasowski.

Jerzy Wasowski swoje najdoskonalsze utwory skomponował do słów Jeremiego Przybory, z którym w roku 1958 stworzył Kabaret Starszych Panów. W jednym z zaprezentowanych w audycji archiwalnych wywiadów Wasowski żartował, że całe to komponowanie sprowadza się do podkładania różnych dźwięków pod różne sylaby, tak żeby było różnorodnie i się nie powtarzało. - Tata komponował przede wszystkim w głowie, a następnie sobie zapisywał nuty - tłumaczył Grzegorz Wasowski. - Jak skomponował, to nagrywał aktorom wersje demo, w ktróych grał i śpiewał. Artysta miał już gotową interpretację. Wystarczyło, że to powtórzył - dodawał.

Więcej anegdot o Jerzym Wasowskim w nagraniu audycji.

Jerzy Wasowski był związany z Polskim Radiem od czasów przedwojennych, początkowo pracował jako inżynier. W 1949 wraz z Jeremim Przyborą stworzył radiowy teatrzyk Eterek. W 1958 ci sami dwaj twórcy stworzyli telewizyjny Kabaret Starszych Panów, dla którego Wasowski skomponował dziesiątki popularnych piosenek (np. "Nie odchodź", "Wesołe jest życie staruszka", "Addio pomidory", "Bo we mnie jest seks", "Kaziu, zakochaj się", "Przeklnę cię").

Przez 8 lat działalności pod szyldem Kabaret Starszych Panów (1958-1966) autor – Jeremi Przybora (Pan B) i kompozytor – Jerzy Wasowski (Pan A) stworzyli wraz ze znakomitymi aktorami świat niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju.

W sumie stworzył ok. 700 piosenek, w tym ok. 100 dla dzieci, ok. 150 ilustracji muzycznych do słuchowisk radiowych, widowisk telewizyjnych, filmów animowanych i fabularnych, sztuk teatralnych.

Płyty z piosenkami Kabaretu Starszych Panów można kupić w radiowym sklepie

Czytaj także

Przybora i Wasowski na monetach NBP

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2011 15:06
Jerzy Wasowski i Jeremi Przybora, twórcy Kabaretu Starszych Panów, znaleźli się na nowych monetach Narodowego Banku Polskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

PUK! PUK! PUK! - Tu Kabaret Starszych Panów

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2011 13:12
Szykuje się uczta dla fanów Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. Starsi Panowie powracają.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kabaret Starszych Panów - bywało ostro

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 07:00
- Starsi panowie, starsi panowie dwaj, już szron na głowie, już nie to zdrowie, a w sercu ciągle maj - śpiewali Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski. To oni stworzyli jeden z najpopularniejszych programów rozrywkowych w historii telewizji. "Kabaret Starszych Panów" zadebiutował 55 lat temu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Malajkat: Wasowski napisał kilka prawdziwych przebojów

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 16:15
- Wybrałbym się na "Śpiewnik Pana W.", by się przekonać, o których przebojach nie wiedzieliśmy, że są autorstwa Jerzego Wasowskiego - zapowiada premierę spektaklu "Śpiewnik Pana W." Wojciech Malajkat, dyrektor Teatru Syrena.
rozwiń zwiń