X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Kabaret Starszych Panów - bywało ostro

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 07:00
- Starsi panowie, starsi panowie dwaj, już szron na głowie, już nie to zdrowie, a w sercu ciągle maj - śpiewali Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski. To oni stworzyli jeden z najpopularniejszych programów rozrywkowych w historii telewizji. "Kabaret Starszych Panów" zadebiutował 55 lat temu.
Audio
  • "Kabaret Starszych Panów" - aud. Walentyny Toczyskiej (18.11.1974)
  • "Dwaj wiosenni panowie" - aud. Barbary Grębeckiej z udziałem Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego (11.04.1977)
  • Jak rozpoczęła się nasza współpraca - rozmowa z Jeremim Przyborą i Jerzym Wasowskim na temat "Kabaretu Starszych Panów"
Kabaret Starszych Panów (06.1965), na zdjęciu Jeremi Przybora (z lewej ) i Jerzy Wasowski (po prawej), TVPPAP
"Kabaret Starszych Panów" (06.1965), na zdjęciu Jeremi Przybora (z lewej ) i Jerzy Wasowski (po prawej), TVP/PAPFoto: Zygmunt Januszewski

”Kabaret Starszych Panów” wystartował w I Programie Telewizji Polskiej zadebiutował 16 października 1958 roku. Scenariusze i teksty piosenek pisał Jeremi Przybora, muzykę komponował Jerzy Wasowski. Obaj autorzy reżyserowali telewizyjne przedstawienia, obaj wcielali się w rolę tytułowych ”starszych panów”. - Chodziło nam o rozpogodzenie narodu, odbiorców - mówił Przybora w rozmowie z Walentyną Toczyską na antenie Programu III w 1974 roku.

Początki kabaretu

Autorka audycji odwoływała się do początków ”Kabaretu Starszych Panów”, zaprosiła do udziału w niej zarówno obu autorów, jak i osoby, które program tworzyły. - Utarczki między nimi były, ale obaj mieli podobne poczucie humoru, to sprawiało, że się  znakomicie uzupełniali.  To dwie wielkie osobowości, indywidualności – wspominała Halina Machay, która realizowała ”Kabaret Starszych Panów” w Teatrze Polskiego Radia. - Oni rozmawiali ze sobą językiem, którym posługiwały się wymyślone przez nich postaci. Nie wszyscy rozumieli ten ich specyficzny styl, w tym zawsze była jakaś aluzja, jakaś przenośnia - dodała.

>>>Płyty z archiwalnymi nagraniami Kabaretu Starszych Panów można zakupić na sklep.polskieradio.pl<<<

11.12.1965.
11.12.1965. Kabaret Starszych Panów - wieczór XV. "Ostatni naiwni", reżyseria Jeremi Przybora. Nz.: Jeremi Przybora (z lewej), kompozytor Jerzy Wasowski (z prawej) oraz aktorzy Edward Dziewoński i Krystyna Sienkiewicz. TVP/PAP- Zygmunt Januszewski

Wielkie gwiazdy

 

W programach Kabaretu występowali m.in.: Irena Kwiatkowska, Barbara Krafftówna, Kalina Jędrusik, Aleksandra Śląska, Krystyna Sienkiewicz, Zofia Kucówna, Wiesław Gołas, Mieczysław Czechowicz, Wiesław Michnikowski, Edward Dziewoński, Tadeusz Olsza, Czesław Roszkowski, Bohdan Łazuka, Jarema Stępowski, Zdzisław Leśniak i Bronisław Pawlik.
- Próby ”Kabaretu Starszych Panów” wspominam jako coś najmilszego w mojej artystycznej karierze, coś niepowtarzalnego, za czym się tęskni - wspominała w rozmowie z Walentyną Toczyską Kalina Jędrusik. - To były próby jedyne w swoim rodzaju. Nastrój, jaki tam panował był niesamowity. Po wejściu do studia człowiek się natychmiast zmieniał. To było jakieś niezwykłe spotkanie, kiedy stamtąd wychodziliśmy, od razu dawał się we znaki ten nieprzyjazny, szorstki świat na zewnątrz - mówiła Jędrusik.

W radiu i w telewizji

Programy Kabaretu nadawano na żywo na antenie telewizyjnej, z wykorzystaniem jako playback piosenek zarejestrowanych wcześniej. Kabaret ukazywał się również na antenie Polskiego Radia, jako przygotowane osobno słuchowiska, powtarzające telewizyjną fabułę z tą samą obsadą. Ostatnia audycja została wyemitowana latem 1966 roku.
Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski stworzyli jeden z najwybitniejszych programów rozrywkowych. Ironia, aluzja, przenośnia, humor wyróżniały go spośród innych produkcji telewizyjnych lat 50. i 60. XX wieku. Byli oczywiście krytycy, którzy uważali, że za mało jest w tym projekcie realizmu, że aluzje są zbyt subtelne i niezrozumiałe, a Jędrusik zbyt perwersyjna.
Mimo upływu lat ”Kabaret Starszych Panów” do dziś ma swoich fanów, a piosenki, które powstały ponad 50 lat temu nadal bronią się zarówno w warstwie tekstowej, jak i muzycznej – ”są dobre na wszystko” – jak śpiewali dwaj starsi panowie: Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski.
Posłuchaj archiwalnych audycji z udziałem twórców ”Kabaretu Starszych Panów”.
bs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

„Piosenki Kabaretu Starszych panów od A do Z”

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2007 10:58
„Piosenki Kabaretu Starszych panów od A do Z” to sześciopłytowy album wydany z okazji 50-lecia Kabaretu Starszych Panów. Album stanowi zapis działalności Kabaretu z lat 1958 – 1966, czyli z pierwszych ośmiu lat wspólnych działań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dwaj" - Teresa Drozda i Janusz Deblessem

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2008 18:15
Dziś w Trójce obchodzimy jubileusz 50-lecia Kabaretu Starszych Panów. W reportażu również wspominamy Jeremiego Przyborę i Jerzego Wasowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tablica upamiętniająca "Starszych Panów"

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2010 16:00
Na siedzibie Telewizji Polskiej przy ulicy Jasnej w Warszawie zawisła tablica upamiętniająca Kabaret Starszych Panów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przybora i Wasowski na monetach NBP

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2011 15:06
Jerzy Wasowski i Jeremi Przybora, twórcy Kabaretu Starszych Panów, znaleźli się na nowych monetach Narodowego Banku Polskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PUK! PUK! PUK! - Tu Kabaret Starszych Panów

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2011 13:12
Szykuje się uczta dla fanów Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. Starsi Panowie powracają.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Wasowski w krawacie chodził nawet na plażę

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 11:32
- Tata mawiał, że pisze piosenki niewymagające wysiłku intelektualnego od słuchacza, bo ten wysiłek zostawia sobie - w 100. rocznicę urodzin współtwórcę Kabaretu Starszych Panów wspominali w Dwójce jego syn Grzegorz Wasowski i Jerzy Kisielewski.
rozwiń zwiń