X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Sowieci odpowiadają za wybuch wojny na równi z Niemcami"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 19:30
– Stalin szyderczo mówił, że niepodległe państwa między Rosją a Niemcami to przepierzenie, którego należy się pozbyć – mówił w Dwójce Piotr Szubarczyk, historyk z gdańskiego IPN, autor książki "Czerwona Apokalipsa. Agresja Związku Sowieckiego na Polskę i jej konsekwencje".
Audio
  • Piotr Szubarczyk opowiada o sowieckiej agresji na Polskę w 1939 r. (Poranek Dwójki)
  • Waldemar Listowski o wystawie "A muzyka wciąż grała… Polskie Radio 1939" w warszawskiej Kordegardzie (Poranek Dwójki)
Fragment okładki książki Piotra Szubarczyka Czerwona Apokalipsa. Agresja Związku Sowieckiego na Polskę i jej konsekwencje
Fragment okładki książki Piotra Szubarczyka "Czerwona Apokalipsa. Agresja Związku Sowieckiego na Polskę i jej konsekwencje"Foto: mat. prasowe

Piotr Szubarczyk swoją książkę rozpoczyna od refleksji, że do powszechnej świadomości - także Polaków - nie do końca przebiła się prawda, że mamy do czynienia z dwoma agresorami i sprawcami II wojny światowej. Jej początek utożsamia się z ekspansjonistyczną polityką Niemiec i agresywną polityką Hitlera, a zapomina się o bardzo ważnym udziale Związku Sowieckiego i Stalina.

– W pierwszej części książki dużo uwagi poświęcam paktowi Ribbentrop-Mołotow – powiedział autor. – To tajny protokół dodatkowy do jawnego układu o nieagresji, który, pozornie chwalebny, był tylko przykrywką dla owego nieoficjalnego porozumienia – opowiadał.

Piotr Szubarczyk zwrócił uwagę, że wprawdzie większość ludzi wie, czym był pakt Ribbentrop-Mołotow, jednak niewielu zna jego treść. – Mówiąc dzisiejszym językiem, w porozumieniu zabezpieczone były interesy Związku Sowieckiego. To tajny pakt, który dokonuje totalnej dekompozycji nie tylko Polski, lecz także całego pasu niepodległych państw, które powstały w wyniku traktatu wersalskiego – przypomniał historyk.

***

Gościem Dwójki był także dyrektor Archiwum Polskiego Radia Waldemar Listowski. Opowiadał o wystawie "A muzyka wciąż grała… Polskie Radio 1939", którą od 18 września można oglądać w warszawskiej Kordegardzie.

"Poranek Dwójki" przygotowali Piotr Kędziorek i Paweł Zuń.

mc/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

(Nie)przyjaźnie. Czarna lista Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 17:00
– Witkacy pisał do mnie w 1939 r.: "czytałem »Ferdydurkę«. Są kawałki genialne, tylko czwarty rozdział jest świński". Pisarz myślał, że Gombrowicz przedstawił tam właśnie jego – mówił w Dwójce prof. Jerzy Pomianowski, przyjaciel Stanisława Ignacego Witkiewicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Lech Sokół: czasem miałem dość Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 14:30
- Z Witkacym zetknąłem się przypadkiem. Mieszkałem wówczas w domu studenckim i jeden z moich kolegów powiedział, że ja, jako polonista, pewnie coś wiem o Witkacym, którego dzieła właśnie wydano. Poczułem się zawstydzony - mówił w Dwójce teatrolog i kulturoznawca Lech Sokół.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witkacy - portret wielokrotny według prof. Deglera

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 09:00
- To zdjęcie jest kluczem do zrozumienia sytuacji każdego, kto styka się z twórczością artysty. Oto bowiem widzimy cztery różne oblicza, a nie widzimy tego prawdziwego - opowiadał w Dwójce prof. Janusz Degler, wybitny znawca Witkacego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio 1939. Bohaterowie przed mikrofonami

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 18:50
Towarzyszyliśmy Polakom w pierwszych dniach II wojny światowej. Dokumentuje to wystawa w warszawskiej Kordegardzie "A muzyka wciąż grała. Polskie Radio 1939”, o której opowiadał w Dwójce Waldemar Listowski, dyrektor archiwum Polskiego Radia.
rozwiń zwiń