Karbala. Największa polska bitwa od 1945 r.

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2015 15:29
W "Poranku Dwójki" spotkaliśmy się z Krzysztofem Łukaszewiczem, reżyserem filmu "Karbala", który 11 września 2015 r. wchodzi na ekrany kin.
Audio
  • Krzysztof Łukaszewicz opowiada o realizacji filmu "Karbala" (Poranek Dwójki)
  • Rozmowa o drugim tomie felietonów Andrzeja Chłopeckiego (Poranek Dwójki)
W filmie Karbala Bartłomiej Topa wcielił się w autentyczną postać kpt. Kalickiego
W filmie "Karbala" Bartłomiej Topa wcielił się w autentyczną postać kpt. Kalickiego Foto: mat.promocyjne/Next Film

Produkcja opowiada historię bitwy o ratusz miasta Karbala stoczonej w dniach 3-6 kwietnia 2004 r. Na początku muzułmańskiego święta Aszura bojówki irackich rebeliantów zaatakowały siedzibę władz i policji, w którym przetrzymywano także aresztowanych terrorystów.

Budynku broniło osiemdziesięciu polskich i bułgarskich żołnierzy Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe. Choć zapasy żywności i broni wystarczyły tylko na 24 godziny walk, a kontakt z bazą został utracony, żołnierzom udało się zabić ponad stu napastników bez strat własnych.

W programie opowiedzieliśmy także o wydanym właśnie drugim tomie felietonów Andrzeja Chłopeckiego pt. "Muzyka wzwodzi. Diagnozy i portrety".

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Data emisji: 14.07.2015

Godzina emisji: 6.00

mc/jp

Czytaj także

Triumf pokoju. Krzysztof Wodiczko rozbraja pomniki

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2015 14:00
– Kiedyś było powiedzenie: "gdzieś pomiędzy pomnikami jest Polska" – mówił Krzysztof Wodiczko o pomnikach, czyli "ideologicznych maszynach powielających wojnę".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zespół Aspergera jako aktorskie antyzadanie

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2015 11:00
- Rola aktora to wyrażanie emocji. Jak zagrać osobę, która ma z tym problem, jednocześnie nie zanudzając publiczności? - pytał retorycznie Jakub Krofta, reżyser spektaklu "Dziwny przypadek psa nocną porą" w ramach Letniego Przeglądu Teatru Dramatycznego w Warszawie.
rozwiń zwiń