REKLAMA

Moce ziół poświęconych w dniu Matki Boskiej Zielnej

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2015 11:00
Przysłowie mówi, że każdy kwiat w sierpniu woła, by zanieść go do kościoła, O pożytkach ze święcenia ziół opowiadały Władysława Świątek z Lubelszczyzny i Krystyna Ciesielska z Radomszczyzny.
Audio
  • Władysława Świątek i Krystyna Ciesielska o wielkiej mocy ziół poświęconych w dniu Matki Boskiej Zielnej (Poranek Dwójki)
W Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w wielu miejscowościach odbywają się konkursu na bukiet zielny
W Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w wielu miejscowościach odbywają się konkursu na bukiet zielnyFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Bukietom zielnym przez wieki przypisywano różne właściwości dobroczynne, lecznicze i czarodziejskie. Ich moc potęgowała się dzięki poświęceniu w kościele. - Chodziło się w las po kurze ziele, gęsie wino, paproć leśną, rosiczkę. To się oświęciło w kościele i tym się ludzie lekowali cały rok - opowiadała Władysława Świątek.

Rozmówczyni Anny Szewczuk zdradziła, które zioła wyganiały ogień z krowy, a które leczyły ze strachu. Wierzono też, że pewna roślina chroni przed burzą.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadzi: Anna Szewczuk

Goście: Władysława Świątek z Lubelszczyzny i Krystyna Ciesielska z Radomszczyzny

Data emisji: 15.08.2015

Godzina emisji: 9.40

bch/kul

Czytaj także

"Polskie zwyczaje rodzinne" - przez sakramenty do tradycji

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2015 14:13
Aldona Plucińska, autorka książki "Polskie zwyczaje rodzinne", po raz pierwszy w historii polskiej etnografii opisała zwyczaje rodzinne w naszym kraju w kontekście sakramentów świętych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Każdy muzykant gra to samo, ale inaczej

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2015 18:00
– Tak być powinno, bo każdy sobie wyrobi swój styl grania – mówił w nagraniu archiwalnym Tadeusz Gąsienica Giewont. W tym roku wspominamy setną rocznicę urodzin skrzypka.
rozwiń zwiń