"Polskie zwyczaje rodzinne" - przez sakramenty do tradycji

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2015 14:13
Aldona Plucińska, autorka książki "Polskie zwyczaje rodzinne", po raz pierwszy w historii polskiej etnografii opisała zwyczaje rodzinne w naszym kraju w kontekście sakramentów świętych.
Audio
  • "Polskie zwyczaje rodzinne" - przez sakramenty do polskiej tradycji. Rozmowa z Aldoną Plucińską (Źródła/Dwójka)
W jednym z rozdziałów swojej książki poświęconej polskim zwyczajom rodzinnym Aldona Plucińska przygląda się obrzędom związanym z chrztem.
W jednym z rozdziałów swojej książki poświęconej polskim zwyczajom rodzinnym Aldona Plucińska przygląda się obrzędom związanym z chrztem.Foto: Glow Images/East News

Książka przedstawia obrzędowość związaną z drogą życia człowieka - od narodzin do śmierci. Składa się z pięciu rozdziałów: Zaślubiny, Narodziny do Nowego Życia (chrzest), Wzajemna jedność z Panem Bogiem (komunia święta), Umocnienie Chrześcijanina (bierzmowanie), W Drodze do Wieczności (pogrzeb).

Jak mówiła Aldona Plucińska, nasi przodkowie wiele rytuałów opierali właśnie o te kluczowe momenty istnienia.

- Do każdego z obrzędów przywiązywano ogromną wagę, zarówno do przygotowania zewnętrznego, jak i duchowego - podkreślała autorka.

Etnograf dodała, że o sferze duchowej najłatwiej powiedzieć poprzez pieśni. Co można wyczytać z utworów związanych ze świętymi sakramentami?

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Piotr Kędziorek

Gość: Aldona Plucińska (autorka książki "Polskie zwyczaje rodzinne")

Data emisji: 27.03.2015

Godzina emisji: 12.00

mr/bch

Czytaj także

Beskidzkie gajdy, czyli trochę inne dudy

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2015 18:55
– Ten instrument ewoluował najprawdopodobniej z dud. Tak twierdzą niektóre publikacje i najstarsi górale – mówił Maciej Szymonowicz, autor albumu "Gajdosze".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum instrumentów w Szydłowcu połączy tradycję z nowoczesnością

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2015 12:22
Nowoczesna, multimedialna ekspozycja powstanie w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w mazowieckim Szydłowcu. Będzie dostępna dla zwiedzających już jesienią.
rozwiń zwiń