"Marmolada na księżycu" z przepisu Starszych Panów

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 16:56
W "Poranku Dwójki" kompozytor Maciej Małecki opowiedział o płycie wyprodukowanej przez Dwójkę i Fundację Wasowskich.
Audio
  • Rozmowa z Maciejem Małeckim o płycie "Marmolada na księżycu" (Poranek Dwójki)
  • Paweł Kaczmarczyk, dyrektor artystyczny, zaprasza na "Jazz Juniors" (Poranek Dwójki)
  • Aldona Łaniewska-Wołłk rozmawia z Klementyną Kasprzyk-Kucharz, dyrektor artystyczną "Kinopolis" (Poranek Dwójki)
Na płycie znajdą się takie piosenki, jak Dzwonku dzwoń, świeczko płoń czy Tnę, tnę, tnę, czyli kariera damskiego fryzjera (zdj. ilustracyjne)
Na płycie znajdą się takie piosenki, jak "Dzwonku dzwoń, świeczko płoń" czy "Tnę, tnę, tnę, czyli kariera damskiego fryzjera" (zdj. ilustracyjne)Foto: tookapic/pixabay/CC0 Public Domain

"Marmolada na księżycu" to album z muzyką Macieja Małeckiego, wokalem Grzegorza Małeckiego i słowami Grzegorza Wasowskiego. Musicalowy styl i aranżacja płyty integralnie związane są ze słowem na wzór duetu Przybora-Wasowski. Wzorem najlepszych tradycji piosenki literackiej autorzy ukazują bogactwo i różnorodność polskiego języka i siłę, jaka tkwi w słowie.

Dowcipnym wykonaniom Grzegorza Małeckiego towarzyszy Polska Orkiestra Radiowa oraz wybitni muzycy jazzowi, a wśród nich m.in. Henryk Miśkiewicz, Marek Napiórkowski i Cezary Konrad. O powstawaniu płyty i inspiracją Grzegorzem Wasowskim opowiedział kompozytor i pianista Maciej Małecki

Ponadto zajrzeliśmy do Krakowa, gdzie młodzi muzycy jazzowi zbierają się, by wziąć udział w Międzynarodowym Konkursie Młodych Zespołów Jazzowych "Jazz Juniors", który już od 38 lat odbywa się w krakowskiej Rotundzie. Bo jazz w Polsce to nie tylko Leszek Możdżer i Tomasz Stańko, lecz także Ci, o których niewiele jeszcze wiemy, a którzy - być może niedługo - wstrząsną jazzową sceną, czyli młodzi, początkujący muzycy.

Przenieślimy się też do Irlandii, gdzie w Dublinie rozpoczyna się właśnie dziesiąty już Festiwal Kina Polskiego "Kinopolis". "11 minut" Jerzego Skolimowskiego, "Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej, "Anatomia zła" Jacka Bromskiego, "Karbala" Krzysztofa Łukaszewicza oraz animacje dla dzieci - te produkcje znalazły się w programie festiwalu.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadzi: Paweł Siwek

Data emisji: 4.12.2015

Godzina emisji: 6.00

mc/jp/mm

Czytaj także

Nie tylko Miś Uszatek. Wszystkie role Mieczysława Czechowicza

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 15:00
Bohaterem audycji z cyklu "Mistrzowie komedii" był aktor teatralny, filmowy, telewizyjny, radiowy i kabaretowy, który decyzję o tym, że zostanie artystą sceny, podjąć miał po obejrzeniu "Zemsty" Aleksandra Fredry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co stary Kordian robi w kabarecie?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015 19:00
- Jan Englert spełnił swoją zapowiedź inscenizacji "kabaretowej". Nałożył nawias na tę wielką romantyczną opowieść - powiedział krytyk Wojciech Majcherek po premierze "Kordiana" w Teatrze Narodowym.
rozwiń zwiń