"Najwięcej kościołów budowano za Jaruzelskiego"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2015 10:00
- W okresie PRL powstało w Polsce 3600 kościołów - mówiła Bogna Świątkowska, która w Dwójce opowiadała o projekcie "Architektura VII Dnia".
Audio
  • Jaka jest wartość powojennych kościołów? (Poranek Dwójki)
Kościół Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła na Ksawerowie. Prace budowlane ruszyły 1 czerwca 1982 r., a wmurowania kamienia węgielnego pod nową świątynię dokonał ks. prymas Józef Glemp w dniu 7 października 1982 r
Kościół Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła na Ksawerowie. Prace budowlane ruszyły 1 czerwca 1982 r., a wmurowania kamienia węgielnego pod nową świątynię dokonał ks. prymas Józef Glemp w dniu 7 października 1982 rFoto: Jolanta Dyr, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Przedsięwzięcie to dokumentuje budowle sakralne, które powstały w Polsce po II soborze watykańskim. Bogna Świątkowska z fundacji Bęc Zmiana zwracała uwagę, że sposób ich powstawania przypominał współczesne akcje crowdfundingowe - kościoły budowano ze składek wiernych. Co ciekawe, komunistyczne władze nie tylko nie przeszkadzały tym przedsięwzięciom, ale traktowały je jako element prowadzenia swojej polityki społecznej.

O architektonicznym fenomenie powojennych kościołów opowiedział w audycji architekt Jakub Wacławek.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Goście: Bogna Świątkowska i Jakub Wacławek

Data emisji: 28.12.2015

Godzina emisji: 8.35

bch/pg

Czytaj także

Złoczew. Tam można usłyszeć Boga

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2015 16:00
- Milczenie i odosobnienie to nie trudność. Cisza pozwala nam usłyszeć głos Boga, dowiedzieć się, czego od nas chce w danym momencie - wyjaśniają Siostry Kamedułki ze Złoczewa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak pokazać narodziny Boga?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2015 11:00
Boże Narodzenie jest jednym z najczęściej pojawiających się tematów sztuki chrześcijańskiej. Zapraszamy na gawędę o różnych jego motywach w malarstwie europejskim.
rozwiń zwiń