X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Król ze zboża i kutia. Opowieść o dawnych wigiliach

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2016 11:35
- Ze stodoły mężczyźni przynosili snopa z czterema rodzajami zbóż. Nazywaliśmy go "królem" - wspominała w Dwójce Feliksa Ciepla z Łukowej na Zamojszczyźnie.
Audio
  • Feliksa Ciepla wspomina dawne wigilie (Poranek Dwójki)
  • Zofii Warych m.in. o przedświątecznym "strojeniu chałupy" (Poranek Dwójki)
  • Adela Szczygielska i Anna Woźniewicz o wigiliach, które pamiętają z rodzinnej wsi Borywczówka na Ukrainie (Poranek Dwójki)
Na wigilijnym stole powinno się znaleźć dwanaście potraw, które zależnie od regionu i domowych zwyczajów, przygotowywane są według różnych przepisów
Na wigilijnym stole powinno się znaleźć dwanaście potraw, które zależnie od regionu i domowych zwyczajów, przygotowywane są według różnych przepisówFoto: Przykuta/ Wikipedia Commons/ lic. CC BY-SA 3.0

- Kładło się również wiązkę siana pod lniany obrus i na podłogę. Dla dzieci była to wielka radość, kotłowały się na tej słomie - mówiła Feliksa Ciepla. W opowieści również: o opłatku z miodem, o dwunastu potrawach (w tym: kutii czy dawnym oleju lnianym) czy o odpoczynku po wigilii na słomianej podłodze.

W audycji wysłuchaliśmy także wspomnień Zofii Warych z Maszyńca (m.in. o przedświątecznym "strojeniu chałupy") oraz Adeli Szczygielskiej i Anny Woźniewicz z Lisiego Pola (o wigiliach, które pamiętają z rodzinnej wsi Borywczówka na Ukrainie).

***
Przygotowała: Anna Szewczuk

Data emisji: 24.12.2016

Godzina emisji: 6.00-10.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

jp/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Goście – w cztery strony świata". Posłuchaj koncertu kolędowego!

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2015 16:00
Aż do święta Ofiarowania Pańskiego (2 lutego) w wielu polskich kościołach rozbrzmiewają kolędy. W tym ostatnim tygodniu kolędowania przypominamy koncert przygotowany przez Jacka Hałasa.
rozwiń zwiń