"Requiem" Gilles'a. Radosny utwór pogrzebowy

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2017 15:09
– Francuzom "Requiem" przypadło do gustu, ponieważ ma coś z divertissement. Jest w tej muzyce wiele taneczności i teatralności – mówił Skip Sempé, który na festiwalu Misteria Paschalia poprowadził koncert z muzyką francuskiego baroku.
Audio
  • Skip Sempé o "Requiem" Jeana Gilles'a i muzyce francuskiego baroku (Poranek Dwójki)
  • Relacja Klaudii Baranowskiej z drugiego dnia festiwalu Misteria Paschalia (Wybieram Dwójkę)
Założona przez Skipa Semp orkiestra Capriccio Stravagante
Założona przez Skipa Sempé orkiestra Capriccio StravaganteFoto: Misteria Paschalia/materiały prasowe
14. Misteria Paschalia_grafika 1200.jpg
14. Misteria Paschalia na antenie Dwójki

"Requiem" Jeana Gilles'a (inny tytuł to "Messe des Morts") będzie miało podczas krakowskiego festiwalu swoją polską premierę. Skip Sempé opowiadał w Dwójce, że utwór był najczęściej wykonywanym requiem we Francji w XVIII wieku. – W pewnej mierze dlatego, że było to jedyne francuskie requiem z tego okresu. Utwór wykonano np. na pogrzebie Rameau, podczas uroczystości pogrzebowych Ludwika XV czy na pogrzebie Stanisława Leszczyńskiego. Ale dzieło było też popularne dlatego, że się podobało, zapewne ze względu na swoją wymowę. Jest ona mniej więcej taka, że śmierć wcale nie jest czymś strasznym – powiedział dyrygent.

– Wcześniej we francuskiej, a także włoskiej czy niemieckiej katolickiej muzyce religijnej czegoś takiego nie było. Można więc powiedzieć, że mamy do czynienia z oryginalnym francuskim wkładem w muzykę sakralną. To muzyka, która pozwala oderwać myśli od faktu, że słuchając jej, uczestniczy się w ceremonii pogrzebowej – dodał artysta.

Skip Sempé mówił także m.in. o tym, które dzieła muzyki sakralnej ceni najbardziej i na czym polega jego całkowicie odrębne podejście do francuskiej muzyki barokowej, początkowe niepowodzenia swojego zespołu Capriccio Stravagante tłumacząc: "może po prostu ta muzyka była zbyt piękna".

***

Rozmawiała: Klaudia Baranowska

Gość: Skip Sempé (klawesynista, dyrygent, założyciel zespołu Capriccio Stravagante)

Data emisji: 11.04.2017

Godzina emisji: 7.40 i 16.16

Materiały został wyemitowane w audycjach "Poranek Dwójki" i "Wybieram Dwójkę".

mc/mz

Czytaj także

14. Misteria Paschalia na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 17:42
Zapraszamy na transmisje z jednego z najbardziej rozpoznawalnych europejskich festiwali muzyki dawnej. Tematem przewodnim wydarzenia, które odbywa się w Krakowie w dniach od 10 do 17 kwietnia, jest muzyka francuska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Misteria Paschalia. Rewolucja w Wielkim Tygodniu

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2017 10:30
– Postanowiliśmy odejść od kolażowego, patchworkowego traktowania programu na rzecz głębokiej, przemyślanej i dojrzałej formy – mówił Robert Piaskowski, wicedyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, które organizuje festiwal Misteria Paschalia.
rozwiń zwiń