Prof. Magdalena Fikus: jestem pogodzona z doświadczeniem życia

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 11:04
- Bardzo dużo przeżyłam, słyszałam, widziałam. Mimo to nigdy nie można powiedzieć: "już wszystko wiemy" - podkreślała w Dwójce prof. Magdalena Fikus, bohaterka książki "Pani inżynier od życia".
Audio
  • Prof. Magdalena Fikus: jestem pogodzona z doświadczeniem życia (Poranek Dwójki)

Magdalena_Fikus_96DPI_szerokosc1400px_RGB.jpg

- Jak się zdobywa wiedzę o mechanizmach życia, najpierw o biochemii, a potem o genach, człowiek staje zadziwiony. Po pierwsze, że to jest ważne, a po drugie: że to nie wszystko. Przed nami, przed nauką, jest całe morze pytań, z których wynika ocean odpowiedzi i pytań kolejnych – mówiła prof. Fikus.

Książka, w której opowiada Irenie Cieślińskiej o swoim życiu, jest w jakiejś mierze również podsumowaniem. Jak się zwierzyła prof. Fikus, "jest pogodzona z doświadczeniem życia". - Opłaca się dla naszego wewnętrznego spokoju być pogodzonym.

W rozmowie również m.in. o tym, jak wyglądały dwa skrajnie różne systemy edukacji: w ZSRR i w USA w latach 50. XX wieku.

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: prof. Magdalena Fikus (profesor Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, która w 1997 roku stworzyła pierwszy polski Festiwal Nauki)

Data emisji: 26.06.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

jp/mc

Czytaj także

Żyj chwilą! Tylko co to właściwie znaczy?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2017 21:00
Czy życie chwilą wiąże się z rezygnacją z dążenia do dalekosiężnych celów? O tym dyskutowaliśmy w audycji "Rachunek myśli".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samotność - ta pożądana i ta nie do zniesienia

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2017 12:00
- Mówiąc o samotności, mamy na myśli z jednej strony coś niezwykle ważnego i pozytywnego. Ale z drugiej: coś, co wiąże się czasami z ogromnym bólem - przypominał psychoanalityk Krzysztof Srebrny w audycji o różnych odcieniach stanu "bycia samemu".
rozwiń zwiń