Jan Bogumił Plersch. Malarz Łazienek Królewskich

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 13:00
- Jego prac nie da się zgromadzić w jednym miejscu, gdyż są to głównie dekoracje w architekturze, plafony, malowidła naścienne - na wystawę "W żywiole sztuki. Jan Bogumił Plersch - nadworny malarz króla Stanisława Augusta" zapraszała w Dwójce Izabela Zychowicz.
Audio
  • Izabela Zychowicz o malarstwie Jana Bogumiła Plerscha (Poranek Dwójki)
Loże pełne widzów namalowanych przez Jana Bogumiła Plerscha w Teatrze Stanisławowskim
Loże pełne widzów namalowanych przez Jana Bogumiła Plerscha w Teatrze StanisławowskimFoto: Wikipedia/Jolanta Dyr/C.C. 3.0

Wystawa ma formę spaceru po obiektach Łazienek Królewskich, które ozdobił Jan Bogumił Plersch. Jego prace oglądać można w Pałacu na Wyspie, Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii, Białym Domku i Pałacu Myślewickim. Izabela Zychowicz zwracała w audycji uwagę na pierwsze na Mazowszu obrazy groteskowe, którymi Plersch udekorował Biały Domek. Wicedyrektorka do spraw muzealnych Łazienek Królewskich mówiła też o symbolice malarstwa Plerscha.

Wystawa zorganizowana została z okazji 200. rocznicy śmierci jednego z najważniejszych nadwornych malarzy Stanisława Augusta Poniatowskiego. Można ją oglądać do 30 listopada.

***

Rozmawiał: Maciej Łukasz Gołębiowski

Gość: Izabela Zychowicz (wicedyrektor do spraw muzealnych Łazienek Królewskich)

Data emisji: 12.07.2017

Godzina emisji: 7.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dama z gronostajem pod opieką polskiego ministra

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2015 09:00
Słynne dzieło Leonarda da Vinci trafi na Listę Skarbów Dziedzictwa zawierającej szczególnie chronione obiekty kultury, nie tylko polskiej. Czy "Dama" potrzebuje szczególnej ochrony?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dokąd idą dzieła sztuki "po śmierci"?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 09:00
Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Elka Krajewska, szefowa nowojorskiego Salvage Art Institute, czyli Instytutu Sztuki Ocalonej.
rozwiń zwiń