Dama z gronostajem pod opieką polskiego ministra

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2015 09:00
Słynne dzieło Leonarda da Vinci trafi na Listę Skarbów Dziedzictwa zawierającej szczególnie chronione obiekty kultury, nie tylko polskiej. Czy "Dama" potrzebuje szczególnej ochrony?
Audio
  • Rozmowa o Liście Skarbów Dziedzictwa (Poranek Dwójki)
Fragment obrazu Dama z gronostajem Leonarda da Vinici. W 1939 roku został on zagrabiony przez Niemców i służył jako dekoracja wawelskiej rezydencji Hansa Franka, następnie został wywieziony do Niemiec, skąd w 1946 roku został ponownie sprowadzony do Krakowa
Fragment obrazu "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinici. W 1939 roku został on zagrabiony przez Niemców i służył jako dekoracja wawelskiej rezydencji Hansa Franka, następnie został wywieziony do Niemiec, skąd w 1946 roku został ponownie sprowadzony do KrakowaFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

- Byłem przerażony, gdy pewnego dnia dowiedziałem się, że pracownik muzeum ustala szczegóły wywiezienia poza Polskę jednego z najważniejszych i najcenniejszych arcydzieła w naszych zbiorach, wymieniając prywatne maile - opowiadał o genezie przedsięwzięcia jego inicjator - generalny konserwator zabytków Piotr Żuchowski.

14 obiektów z Listy będzie objętych szczególną ochroną właśnie podczas podróży, ale także specjalną opieką konsewatorską opartą na odbywającym się w cyklu dwuletnim monitoringu. Wszystkie te działania finansowane będą bezpośrednio ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W "szczęśliwej czternastce" dominują dzieła związane z polską historią i tożsamością, ale pojawiają się też prace wybitnych twórców zagranicznych. W tym aż trzy obrazy pewnego Holendra.

***

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Gość: Piotr Żuchowski (sekretarz stanu w MKiDN i generalny konserwator zabytków)

Data emisji: 16.07.2015

Godzina emisji: 8.35

Materiał wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mm/kd

Czytaj także

Polacy nie czytają? "Spadł poziom wstydu"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2015 19:00
- Wyniki o poziomie czytelnictwa w Polsce mówią coś gorszego, niż nam się wydaje - tłumaczył Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, w rozmowie z Jerzym Kisielewskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróż do źródeł europejskiego powietrza

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2015 15:00
- On przygląda się ruchowi monastycznemu pracującemu duchowo za nasz wszystkich, dostarczającemu kulturze europejskiej powietrza - mówił Marek Zagańczyk o wydanej przez "Zeszyty Literackie" książce "Czas milczenia" Patricka Leigh Fermora.
rozwiń zwiń